dTest: Polovina testovaných cestovních postýlek nesplňuje bezpečnostní normy

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Vydáno: 24.8.2021   

Mnoho rodin s malými dětmi při cestě na dovolenou přibalí k velké spoustě věcí také dětskou cestovní postýlku. Spotřebitelská organizace dTest nechala otestovat 17 modelů a objevila velké rozdíly v ceně, výbavě, ale především v kvalitě. Více než polovina testovaných postýlek nesplnila požadavky normy v oblasti bezpečnosti a odolnosti. Vzhledem k závažnosti zjištěných pochybení podal dTest podnět ČOI, aby zahájila šetření.

Ideální cestovní postýlka by měla být pohodlná, snadno přenosná a hlavně bezpečná. Výsledky testů z akreditovaných laboratoří ukázaly, že parametr bezpečnosti u výrobků pro nejmenší není vůbec samozřejmostí. „U jednoho z testovaných modelů hrozí uvíznutí dětské hlavičky v úložné kapse nebo škrcení při zachycení oblečení o kryty rohů. Další postýlka neprošla testem stability a při zkoušce se převrhla,“ uvedla některá ze zjištěných pochybení šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová. „V případě výrobků určených pro nejmenší mohou mít i drobné nedostatky v bezpečnosti fatální následky. Závěry laboratorních testů se ukázaly jako velmi závažné, proto jsme se obrátili na Českou obchodní inspekci, aby se našimi zjištěními zabývala,“ dodala Hana Hoffmannová.

Hrozí uvíznutí hlavy v úložné kapse postýlky

Bezpečnostní požadavky i zkušební metody se řídily normami ČSN EN 716-1 +AC a 716-2, které se mimo jiné zabývají tím, zda u výrobku nejsou v dosahu dítěte ostré hrany, vyčnívající součástky, malé díly nebo otvory či mezery. Výše jmenovaná závažná pochybení test odhalil u postýlek Milly Mally Mirage a Coto Baby Samba Lux 2020. U dalších výrobků testy objevily nedostatečně chráněné zipy, k nimž se tak můžou probojovat nenechavé dětské prstíky. Zatímco tzv. testem skusu, během kterého se simuluje situace, kdy dítě okraj postýlky kromě prstů prozkoumává také ústy, prošly všechny postýlky velmi dobře, ve zkouškách odolnosti roštu vykázala nedostatky téměř třetina výrobků.

Pět postýlek skončilo s rozlámaným roštem

Po zkoušce s padajícím závažím, které simulovalo dítě poskakující v postýlce, skončilo pět výrobků s rozlámaným roštem. Z testu stability, kdy závaží simulovalo větší dítě, které se přidržuje okraje postýlky a naklání se směrem dopředu, odešel s nedostatečnou jeden výrobek. Závěrečnou kapitolou byla chemická analýza, při které dTest postupoval stejně jako při testování dětských kočárků – z každé postýlky se odřízl vzorek z částí, se kterými může dítě přijít do přímého kontaktu, tedy z matrace, síťoviny, textilie či plastů. U šesti modelů dTest objevil přítomnost karcinogenní látky naftalenu. Je třeba dodat, že i výrobky se sníženým hodnocením za nežádoucí látky nemusí být zdraví nebo dokonce životu vyloženě nebezpečné. Pokud však nejsou chemické složky v daných produktech nezbytné, nemají v nich co dělat. Že to jde i bez nich, dokazují postýlky s velmi dobrým hodnocením.

Kontakt pro média:

Jaroslav Švehla, svehla@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

 

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Přihlásit