Test fotoaparátů s výměnnými objektivy 2021

Publikováno v časopise 9/2021

Zatímco nabídka klasických zrcadlovek mezi fotoaparáty pomalu řídne, takzvaných bezzrcadlovek uvádějí výrobci na trh každý rok desítky. Není se čemu divit, zařízení mají širší možnosti využití, jsou kompaktnější a méně komplikovaná. Převahu bezzrcadlových systémů ukazují také výsledky našich testů fotoaparátů. Ve všestranně zaměřených zkouškách se dlouhodobě nejlépe daří právě jim a nejnovější várka otestovaných přístrojů na tom nic nemění.

Trh s fotoaparáty v poslední době čelí jedné výzvě za druhou. Se zdokonalováním kamer v mobilních telefonech se výrobcům fotoaparátů stále složitěji přichází s důvody, proč by si běžný uživatel měl na focení a natáčení pořídit dedikované zařízení. V první polovině roku 2020 tak například společnost Sony uvedla na trh fotoaparát zaměřený na videoblogování, tedy videodokumentaci svého života. Několik výrobců jejich příkladu následovalo.

Po pár týdnech všem došlo, že pandemie jen tak neodezní a že i fotoaparátům je třeba najít domácí využití. A tak výrobci začali ve spěchu vydávat aktualizace firmwaru, které v různé míře umožnily některé fotoaparáty využívat jako webkamery. S tímto užitím se trefili do situace podstatně lépe. Během pandemie vzrostl počet internetových živých vysílání i videokonferencí. Ať už lidé bavili své diváky při livestreamech, prezentovali své ideje při videokonferencích, nebo se třeba na dálku ucházeli o zaměstnání, schopnost přenosu kvalitnějšího obrazu se jim jistě hodila.

V našem kontinuálním testu fotoaparátů jsme konzervativnější. Laboratorně testujeme především jejich základní vlastnosti – jak fotí s automatickým i manuálním režimem, jak natáčejí videa, jak se ovládají a jak jsou na přístrojích zpracovaná náhledová zařízení. Při výběru produktů pro testování se neomezujeme typem, prezentovaným určením ani cenou. Také letos jsme navíc otestovali řadu modelů s více objektivy.


Testované výrobky - fotoaparáty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pokročilé fotoaparáty (208 výrobků)
poslední aktualizace: 29.4.2022


Přihlásit