Test stolních a smoothie mixérů 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2021

Ovocné a zeleninové koktejly mohou být osvěžujícím zpestřením jídelníčku a doplněním vitamínů. Tyto nápoje jsou rozšířené také pod názvem smoothie, který vychází z anglického slova smooth, což v překladu znamená hladký. A přesně takové by smoothie mělo být – lahodné, krémové a bez kousků. V laboratoři jsme zjišťovali, který z 23 stolních mixérů si s přípravou ovocných koktejlů poradí nejlépe. Vyzkoušeli jsme však také výrobu dětské výživy, míchání litého těsta či drcení ledu.

Ovocný, zeleninový či mléčný koktejl najdete v nabídce kaváren či specializovaných stánků, čerstvý nápoj si ale můžete snadno a během chvilky připravit i doma. Použít můžete univerzálnější tyčový nebo právě k tomu navržený stolní či smoothie mixér. Rozdíl mezi posledními dvěma jmenovanými, na které se v tomto testu zaměřujeme, je především v podobě mixovací nádoby.

Vitamíny sbalené na cestu

Stolní mixér je tvořen základnou – tělem přístroje, které obsahuje motor a ovládací prvky. Na základnu se nasazuje nádoba podobná džbánu, která je ve spodní části osazena čepelemi. Nahoře se nádoba uzavírá víkem a v průběhu mixování lze u většiny přístrojů otvorem přidávat další suroviny.

Vedle toho existují smoothie mixéry, které mají rovněž základnu s motorem, nádoba na mixování má ale spíše podobu lahve a čepele se nacházejí ve speciálním víku, kterým se nádoba šroubuje na přístroj, případně jsou umístěny na základně. Hotový nápoj můžete pít rovnou z lahve, případně si ho v ní vzít kamkoliv s sebou. Řada výrobců však nabízí ke stolním mixérům také mixovací lahev jako příslušenství, rozdíly mezi oběma typy se tak do určité míry stírají.

Smoothie lze připravit takřka ze všeho, co vás napadne. Základem je vždy ovoce nebo zelenina, případně obojí, a požadovanou tekutost zajistíte doplněním vody, džusu či mléka. Do nápoje lze přidat i další přísady, například semínka a ořechy, med, cukr, bylinky nebo led. Kromě šťávy obsahuje smoothie také rostlinnou vlákninu a obvykle má hustější konzistenci blížící se pyré. Výhodou domácí přípravy je bezesporu naprostá volnost při výběru surovin a možnost vyladit chuť a konzistenci k vlastní spokojenosti.

Obstojí i levnější mixéry

Do laboratoře jsme poslali celkem 23 mixérů. Při testování jsme se zaměřili zejména na přípravu smoothie, zajímaly nás ale i další funkce. Při praktických zkouškách se posuzovala příprava tří druhů nápojů, litého těsta, dětské výživy a drcení ledu. Pokud to mixéry umožňovaly, prověřili jsme také sekání, konkrétně ořechů, bylinek a cibule. Extra testem pak byla rovněž příprava krémové polévky, opět pouze u modelů, které tuto funkci nabízejí. Kromě praktických zkoušek mixování jsme ve výsledcích zohlednili i snadnost obsluhy, konstrukční zpracování přístrojů či jejich hlučnost.

Stolní a smoothie mixéry jsou na našem trhu k dostání v různých cenových kategoriích. Nejlevnější pořídíte již od jednoho až dvou tisíc korun, širokou nabídku naleznete v cenové hladině do pěti tisíc korun a k dostání jsou i stroje za více než deset tisíc korun. Výsledky našeho testování ukázaly, že vedle nejdražších modelů obstojí a dobrý výkon podají také levnější mixéry.

Více informací a kompletní výsledky najdete v aktuálním testu.


Testované výrobky - stolní a smoothie mixéry (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Stolní a smoothie mixéry (44 výrobků)
poslední aktualizace: 2.9.2021


Přihlásit