Jak testujeme stolní a smoothie mixéry

Jak hodnotíme

Podíly skupin zkoušek na celkovém hodnocení:

  • funkce: 50 %
  • obsluha: 30 %
  • konstrukce a zpracování: 10 %
  • hlučnost: 10 %

Hlavní částí testu byly praktické zkoušky, při nichž se posuzovala příprava tří druhů smoothie, litého těsta, dětské výživy a drcení ledu. Pokud to mixéry umožňovaly, prověřili jsme také sekání, konkrétně ořechů, bylinek a cibule. Extra testem pak byla rovněž příprava krémové polévky.

Níže uvádíme mixovaný produkt a použité ingredience a také faktory podílející se na hodnocení.

Zelené smoothie: ½ hrušky, ½ pomeranče, ½ banánu, ½ řapíkatého celeru, 5 g petržele (nať), 100 ml pomerančového džusu, 50 ml grapefruitového džusu

Ledové ovocné smoothie: 150 g zmražených banánů (nakrájených na kostky a zmražených alespoň 24 hod), 50 g zmražených borůvek, 50 ml vody

Míchané smoothie: 1 pomeranč, 2 jablka, 2 mrkve, 100 ml bílého jogurtu, 100 ml mléka

Hodnotili jsme dobu mixování, rovnoměrnost a konzistenci výsledného koktejlu, který by měl být hladký a bez kousků.

Lité těsto na palačinky: 250 g bílé pšeničné mouky, 500 ml plnotučného mléka, 200 g vajec, 6 g soli. Hodnotili jsme dobu šlehání, hladkost a pěnivost těsta a přítomnost nerozmixovaných usazenin.

Dětská výživa: 200 g brambor, 200 g mrkve, 200 g hovězího masa + dostatečné množství vody (cca 100 ml), aby vzniklo pyré. Všechny ingredience byly předvařeny. Hodnotili jsme dobu mixování, rovnoměrnost, jemnost a strukturu pyré bez přítomnosti kousků.

Led: drcení 10 kostek ledu. Hodnotila se doba sekání a rovnoměrnost.

Extra testy: sekání 200 g ořechů, 20 g listové petržele, 1 velké cibule; hodnocení obsahovalo čas k nasekání, jeho rovnoměrnost a jemnost. Příprava krémové polévky (150 g mrkve, 150 g pórku, 100 g cibule, 300 g brambor, 800 ml vody, sůl a pepř; ingredience předvařeny), zde jsme hodnotili dobu mixování, teplotu výsledné polévky a její konzistenci.

Obsluha

Obsluhu stolních mixérů posuzovali tři laboratorní experti. Hodnotili instrukce a návod k použití, jednoduchost sestavování přístroje, nastavování programu, snadnost plnění a vyprazdňování nádoby, stabilitu během provozu, náročnost čištění mixérů a také manipulaci a možnosti skladování. Zaměřili se rovněž na používání v pravé i levé ruce.

Konstrukce a zpracování

Hodnotí se celkové zpracování přístroje, bytelnost konstrukce a odolnost použitých materiálů vůči poškrábání či poškození, pečlivé zasazení jednotlivých dílů. Dále se posuzuje provedení ovládacích prvků, značení a barev.

Hlučnost

Hlučnost byla u všech modelů měřena v decibelech, a to při nejvyšším rychlostním stupni ze vzdálenosti půl metru. Zároveň ji subjektivně hodnotili tři laboratorní experti, kteří posuzovali intenzitu vydávaných zvuků a jejich charakter.

Spotřeba elektrické energie

Hodnocení spotřeby elektrické energie přístrojů ve stand-by stavu.

Bezpečnost

Kromě kontroly přítomnosti výstražných symbolů bylo do zkoušky bezpečnosti zahrnuto i hodnocení elektrické bezpečnosti spojené s používáním elektrického proudu.

Některá hodnocení mohou být limitována nedostatečným výsledkem zkoušky spotřeby el. energie a bezpečnosti.

Text „Jak testujeme“ zobrazuje nejnovější testovací program. V roce 2019 došlo k mírné obměně testovacího programu, výsledky starších modelů jsou však i přes to do značné míry srovnatelné s aktuálními. „Jak testujeme“ pro výrobky testované podle starších testovacích programů naleznete u příslušného článku s testem.

Přihlásit