Test konzervovaného tuňáka ve vlastní šťávě 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2021

Mít doma konzervu tuňáka se hodí, v časové nouzi pomůže třeba s přípravou rychlého oběda nebo večeře. Abychom vám pomohli vybrat do zásoby ty nejlepší, poslali jsme do laboratoře devět konzerv tuňáka ve vlastní šťávě. Sledovali jsme jejich kvalitu, bezpečnost, chuť i to, zda výrobci nešidí na váze. Ke dvěma vzorkům jsme navíc připojili také jejich německé dvojníky a byli jsme svědky zajímavého srovnání.

Test tuňákových konzerv zohlednil fakt, že právě plechovky s tuňákem jsou v Česku nejčastěji nakupovanými rybími konzervami. Do laboratoře jsme vyslali devět vzorků z českých obchodů a ke dvěma z nich jsme pořídili i německé dvojníky pro kontrolu případných rozdílů v kvalitě.

Nejvyšší podíl na celkové známce mělo senzorické hodnocení. Při něm jsme nechali zkontrolovat, zda obsah konzerv odpovídá deklarované jakosti. Na každé tuňákové plechovce totiž najdeme povinné informace o tom, jakou formu masa výrobce použil. Různé formy mají různou cenu od nejlacinější drtě, přes kousky, kusy až po celé kusy masa a celé filety. Pro každou z úprav pak legislativa dává rozdílní požadavky na vzhled. V našem výběru jsme měli zástupce celého masa i kousků. Senzorické hodnocení ukázalo, že konzervy s celými kusy tuňáka měly s dodržením předepsaných požadavků o něco více problémů než konzervy s kousky.

Další analýzy sledovaly obsah a kvalitu tuku. Obecně má rybí tuk výživově příznivé složení, bohužel se ukázalo, že zrovna v tuňákových konzervách ho není příliš mnoho.

Poté následovala kontrola nežádoucích látek. Vybrali jsme si histamin, což je jeden z výsledků kažení rybího masa a zároveň jde o látku, která může způsobovat vážné zdravotní problémy. V tomto ohledu však můžeme testované tuňákové konzervy označit za zcela bezpečné. Dále jsme nechali změřit množství těžkých kovů. V souvislosti s rybami je problematická zejména rtuť, její nálezy však nepřekročily legislativou dané limity. Totéž platí i pro další těžké kovy: kadmium a olovo.

Poslední zkouška sledovala, jak výrobci dodržují deklarovanou hmotnost obsahu konzerv a také samotného rybího masa. Zatímco při vážení ryby včetně nálevu nebyly žádné problémy, v případě samotného rybího masa váha několikrát ukázala nižší číslo, než kolik avizovala etiketa.

Součástí testu bylo i porovnání kvality českých a německých výrobků. Ukázalo se, že z pohledu českého zákazníka nejméně příjemné rozdíly byly v ceně. Německé konzervy byly levnější, navíc obsahovaly větší množství samotného rybího masa.


Testované výrobky - konzervovaní tuňáci ve vlastní šťávě (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Konzervovaný tuňák ve vlastní šťávě (10 výrobků)
poslední aktualizace: 2.9.2021


Přihlásit