Luxusní značky brýlí se dopustily kartelové dohody, pokuta je nemine

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.8.2021   

Francouzský úřad uložil pokutu ve výši téměř 126 milionů eur společnostem Chanel, LVMH a Luxottica za kartelovou dohodu, podle které zakázali optikům nabízet slevy na brýlové obruby a sluneční brýle.

Výrobci luxusního zboží Chanel, LVHM a Luxottica (poslední jmenovaná firma vlastní značky Oakley, Persol či Ray-Ban a licenčně vyrábí brýle například pro Emporio Armani, Pradu, Miu Miu, Dolce & Gabbana) v letech 2005–2014 bránili slevovým akcím na své brýlové produkty nebo jejich prodeji na internetu. Podle spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir jsou ceny optických produktů ve Francii historicky velmi vysoké a taková domluva nijak nepřispěla k jejich dostupnosti.

Tamější úřad pro hospodářskou soutěž se proto rozhodl potrestat účastníky dohody částkou 125 804 000 eur. Jednoznačně nejvíce zaplatí Luxottica – přes 125 milionů. Výrobci se dohodli s velkými distribučními sítěmi, jako jsou Afflelou, GrandVision, Krys nebo Optical Center. Ty se octly pod tlakem dodavatelů, kteří trvali na dodržování tzv. doporučených cen a v opačném případě trestali provinilce zhoršením dodávek nebo dokonce vyškrtnutím ze seznamu autorizovaných prodejců.

Přihlásit