Prodejce doplňků stravy z Prahy klamal spotřebitele, dostal tučnou pokutu a přišel o oprávnění

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 5.8.2021   

Společnost Beauty Line s.r.o., která prodávala doplňky stravy na dálku, klamala spotřebitele. Dostala za to vysoké pokuty a nakonec přišla o živnostenské oprávnění.

Firma Beauty Line nabízela prostřednictvím dopisů peněžité výhry a další ceny ve spotřebitelské soutěži pro své klienty, které oslovovala jako jisté výherce. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce při kontrolách na základě spotřebitelských stížností opakovaně zjistili porušení zákona a v šesti správních řízeních uložili prodejci pokuty v celkové výši téměř 14 milionů korun.

Na podnět SZPI bylo společnosti zrušeno živnostenské oprávnění za opakované závažné porušení zákona o ochraně spotřebitele. Společnost a její statutární orgán nesmí po další tři roky vykonávat stejnou živnost jako doposud.

Důvodem k sankcím je vytváření klamného dojmu bezplatných výrobků, které musel zákazník následně zaplatit, nebo nabídky nevyplácených peněžitých cen v případě objednání bezplatných vzorků.

Účast na soutěži byla teprve následně podmíněna nákupem. Beaty Line používala klamavé obchodní praktiky, nabízela zboží prostřednictvím soutěže o velmi vysoké peněžní částky, aniž by je pak zákazníkům jako cenu udělila. Používala také zakázaná tvrzení o léčebných účincích doplňků stravy. Doplňky však  spadají do kategorie potravin, a nemohou se jim tudíž přisuzovat léčebné účinky. To vše se dělo dlouhodobě a vědomě.

O nekalém chování společnosti Beauty Line informoval dTest už před pěti lety a varoval spotřebitele před podobným jednáním různých společností. 

Přihlásit