Všechny potraviny s obsahem ethylenoxidu musí být staženy z evropského trhu.

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 2.8.2021   

Všechny potraviny s obsahem ethylenoxidu musí být staženy z evropského trhu, rozhodla Evropská komise. Jde o karcinogenní látku, která v EU není schválená k ošetřování rostlin. Přesto se však v některých případech dostává do potravin.

Rozhodnutí padlo v polovině července po opakovaných jednáních mezi EK, členskými státy a Evropským úřadem pro bezpečnost potravin EFSA. Během posledního roku byl ethylenoxid odhalen ve velkém množství produktů, například v některých šaržích dováženého sezamu a sezamových výrobků. 

Řada surovin obsahuje škodliviny v obtížně detekovatelném množství. Mezi takové ingredience patří také guma ze svatojánského chleba známá jako E410, která v zmrzlině brání tvorbě ledových krystalků a slouží jako zahušťovadlo v polévkách nebo omáčkách, upozornila francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir.

Ačkoliv měly být potraviny s obsahem E410 postupně staženy z prodeje, Francie a Belgie stahování pozastavily. Důvodem byly přetrvávající právní nejasnosti v rámci EU ohledně prahových limitů ve finálním výrobku, kde je kontaminována pouze jedna složka. Evropská komise nakonec jednoznačně rozhodla, že nelze definovat bezpečnou dávku a výrobky obsahující látku E410 kontaminovanou ethylenoxidem jednoznačně musí být staženy z trhu.

Přihlásit