Aféra Dieselgate po letech: Další úspěchy pro poškozené spotřebitele

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 29.7.2021   

Soudy v jednotlivých zemích EU dávají za pravdu majitelům aut, na která se vztahovaly manipulace vedoucí k emisnímu skandálu koncernu Volkswagen. Odškodné, které bude muset automobilka zaplatit klientům, dosahuje stamilionových částek.

Odvolací soud ve francouzském městě Pau rozhodl, že koncern Volkswagen se dopustil podvodu, a nařídil jeho francouzské dceřiné společnosti odškodnit částkou 4000 eur majitele auta Tiguan TDi 140, který na ni podal žalobu. V rozsudku stojí, že klamavé praktiky výrobce způsobily spotřebiteli morální újmu a škodu v podobě snížené hodnoty vozu. Jde o první francouzský rozsudek v důsledku aféry Dieselgate, který vytváří precedens a může vést k dalším rozhodnutím ve prospěch poškozených. Skandál se dotkl skoro milionu automobilů s francouzskou registrací a celkem 11 milionů aut prodaných v letech 2009–2015 v různých zemích světa.

Soud v italských Benátkách 7. července 2021 rozhodl, že společnost Volkswagen musí zaplatit celkem 200 milionů eur více než 63 000 italským vlastníkům automobilů. Pro každého z nich to znamená odškodnění 3000 eur, s příslušnými úroky skoro 3200 eur. Jde o úspěch spotřebitelské organizace Altroconsumo, která hromadnou žalobu podala. Volkswagen se proti rozsudku odvolal.

Nově byl Volkswagen odsouzen k zaplacení odškodného rovněž v Nizozemsku. Organizace Car Claim Foundation zastupovala 150 000 tamějších majitelů aut. Každému z nich bude muset výrobce zaplatit 3000 eur, v případě vozu zakoupeného z druhé ruky 1500 eur. Celková částka se tak vyšplhá na 225–450 milionů eur.

Soudní jednání ohledně žaloby ve stejné věci podané spotřebitelskou organizací Test-Achats v Belgii proběhne v únoru 2022. Volkswagen již dříve prohrál soudní spory v Německu.

Přihlásit