Jak vybrat řasenku

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.7.2021

Patří mezi stálice dekorativní kosmetiky. Nabízí různé funkce i barevné odstíny. Pořídit ji můžete lidově řečeno už za pár šupů, u některých renomovaných značek je ale často třeba sáhnout hlouběji do kapsy. O čem je řeč? Přece o řasenkách – na následujících řádcích vám poradíme, jak na jejich výběr.

Až si budete vybírat novou řasenku, zaměřte se na to, jestli je její obal opatřen pojistkou proti otevření (fólií, přelepem, pevně uzavřenou krabičkou). Jedině tak budete mít jistotu, že ji před vámi nikdo jiný nepoužil – zvyšuje se tím hygienická bezpečnost. Ke zkoušení by měl být v obchodech i drogériích vyhrazený vždy speciální testovací vzorek (označený přelepem).

Vyzkoušet si s ním tak můžete otevírání lahvičky i dávkování řasenky. Důležité je také zakřivení a tvar kartáčku. Každý může upřednostňovat jiný barevný odstín, ten se navíc v podání jednotlivých výrobců může lišit. Rozhodně proto doporučujeme ověřit si před koupí ladění i intenzitu barvy. Některé přípravky můžou být až příliš parfemované, což nemusí každému vyhovovat – neuděláte proto chybu, když si k řasence také přičichnete.

Umělé řasy a růstová séra

Kromě řasenek je možné použít také nalepovací řasy nebo takzvaná růstová séra. Při jejich aplikaci bychom však měli být obezřetní. Zajímá vás proč? Důvodů je hned několik.

K přichycení umělých řas se používá speciální lepidlo. Lékaři však varují před možnými alergickými reakcemi. Umělé chloupky navíc mohou podráždit nebo dokonce poranit oko.

Séra na řasy pak mají podporovat jejich růst. Některá obsahují hormonální látky prostaglandiny, mezi jejichž možné nežádoucí účinky patří zanícení očí nebo zabarvení duhovky. Lékaři a odborníci na kosmetiku jejich používání nedoporučují.

Etiketa etikety

Stejně jako u potravin, i v případě kosmetiky je důležité důkladně si před samotným nákupem pročíst etiketu. Bohužel ve srovnání s potravinami nejsou v kosmetice ještě všechna běžně používaná marketingová tvrzení přesně definována a ukotvena evropskými nařízeními. V praxi to znamená, že jsou sice stanoveny povinně uváděné údaje (např. výrobce, datum spotřeby či složení), mimo to se však na obalech objevuje i množství zavádějících informací.

K těm mezi výrobci nejpopulárnějším patří dvojice tvrzení „hypoalergenní“ a „dermatologicky testováno“. V praxi bývají často doprovozeny symbolem připomínajícím razítko nebo takzvanou fajfkou, které mají stvrdit jejich platnost. Na spotřebitele to pak působí, že se jedná o bezpečnější přípravek, ovšem ve skutečnosti tomu tak být nemusí. V žádném kosmetickém nařízení totiž není přesně stanoveno, podle jakých regulí má testování probíhat a jakých výsledků má přípravek dosáhnout, aby bylo možné jej označit právě jako hypoalergenní nebo dermatologicky otestovaný. Z toho vyplývá, že jde spíš o marketingový trik.

Řasenky mají malý objem (nejčastěji do 10 ml), a tak se logicky na lahvičku či krabičku příliš informací nevejde. Někteří výrobci tak spotřebitele odkazují speciálním symbolem (prstem ukazujícím na list knihy) na své webové stránky. Pokud seznam ingrediencí nenajdete na přípravku, na webu byste ho měli dohledat určitě. Bohužel to neplatí vždy a všude. V našem testu jsme u několika řasenek narazili na rozdíly mezi soupisem složení na řasence a látkách uvedených na webu výrobce (některé přípravky pak nemají složení na internetu dohledatelné vůbec). Pokud na vás výrobek v tomto ohledu nepůsobí věrohodně, raději se mu vyhněte.

Pár tipů na líčení

S řasenkou bychom měli zacházet opatrně a dbát na to, abychom do náplně zbytečně nevháněli vzduch. To se stane, pokud kartáčkem v lahvičce často šťouráme a snažíme se tak vydolovat více barvy. Důsledkem toho může být shlukování náplně a dokonalý výsledek líčení je pak v nedohlednu.

Při líčení doporučujeme začít se spodní linií řas – pokud si nejprve nalíčíme řasy na horním víčku, může se stát, že se část barvy (při doširoka otevřených očích) obtiskne na kůži . Poté bychom měli pokračovat dvěma nebo třemi tahy na horních řasách, nakonec je kartáčkem chvilku přidržet ve vzpřímené poloze. Každému vyhovuje jiná míra natočení, nikdy bychom však na řasy neměli příliš tlačit. Jestliže nosíte kontaktní čočky, nejprve si je nasaďte a teprve potom si naličte řasy. V opačném případě se mohou částečky barvy dostat pod čočku a podráždit oko.

Důležité je také správné odlíčení. Pokud nanesenou vrstvu před spaním důkladně neodstraníme, mohou se řasy odlomit. Voděodolnou řasenku večer odstraňte mastným krémem, u nevoděodolné řasenky stačí voda. Oči neotírejte příliš silně, stačí když zavřete oči a řasy budete otírat shora dolů. Pokud chcete předejít tmavým skvrnám pod očima, před odličováním si dejte pod spodní linku řas vatový tampon nebo kus vaty.

Barvy na obočí a řasy

Barviva v barvách na obočí a řasy můžou při kontaktu s pokožkou způsobit závažné alergické reakce a to zejména v oblasti očí – důvodem je citlivost oční sliznice. Proto nesmějí tyto přípravky obsahovat řadu problematických barviv, povolených třeba v barvách na vlasy nebo přípravcích určených čistě k barvení obočí (neplatí pro barvy na řasy určené k profesionálnímu použití).

Kolegové z dánské spotřebitelské rady THINK Chemicals zkoumali 23 barev na obočí a řasy (13 výrobků k barvení obočí i řas, desítku určenou čistě na barvení obočí) a hledali v nich nežádoucí chemické látky.

Valná většina přípravků na barvení řas i obočí sice téměř žádné nežádoucí látky neobsahovala, laboratorní experti v nich ale narazili na aktivační gel, který obsahuje dusičnan stříbrný. Jedná se o látku, u níž byste se měli vyvarovat kontaktu s očima, navíc má negativní vliv na životní prostředí.

Ve všech deseti barvách na obočí se zjistila přítomnost alergenních barviv. Tři zástupci pak obsahovali zároveň potenciální endokrinní disruptory – látky podezřelé z narušování přirozeného fungování hormonálního systému.

Do testu byly pro srovnání zařazeny také tři přípravky určené k profesionálnímu použití – v jejich složení dánští kolegové narazili hned na několik problematických látek. Pro tento typ přípravků sice platí jiné limity, problémem je ale jejich nejasné označení a volná dostupnost v internetových i kamenných obchodech.

Obecně proto doporučujeme nechat aplikaci přípravku na profesionálech, kteří jsou vyškoleni v nanášení barvy a zamezení kontaktu s pokožkou – výrazně se tím sníží riziko alergické reakce.

Databáze testovaných výrobků

Řasenky (14 výrobků)
poslední aktualizace: 29.7.2021


Přihlásit