Jak vybrat sójový nápoj

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 26.7.2021

Přestože je sójový nápoj výrobek s více než šest set let starou tradicí, na českém trhu jde stále ještě o relativní novinku. Neuškodí proto, když si jednotlivé druhy sójových nápojů představíme.

Domovem sójových nápojů je jihovýchodní Asie. Původně se jednalo především o meziprodukt při výrobě tofu. Celý proces připomínal výrobu sýra v mlékárně: ze sójových bobů se připravila tekutina bohatá na bílkoviny, ty se pomocí vhodného prostředku vysrážely a po odkapání zbylé tekutiny zůstalo tofu. Cesta od sóji k nápoji vede přes propaření bobů, jejich půlení spojené s loupáním, mletí a konečně extrakci sóji do vody. Samotný nápoj tak lze připravit pouze ze sóji, vody a soli. Vedlejší produkt výroby – zbytky vyluhovaných sójových bobů – se nazývá okara a v Asii se používá coby potravina, případně slouží jako krmivo pro zvířata.

Nabídka sójových nápojů je poměrně široká. Většina z nich má kapalnou formu a prodává se v tetrapackových obalech podobně jako mléko. Vedle nich existují i práškové směsi, ze kterých se nápoj připravuje zalitím vodou. V našem testu se ukázalo, že práškové směsi mají výrazně odlišné vlastnosti, například je u nich nižší obsah bílkovin.

Základní neochucené sójové nápoje mají jednoduché složení, vystačí si s vodou, sójovými boby a vodou. Velká část nápojů však obsahuje více ingrediencí. Ve snaze připodobnit sójové nápoje mléku se často přidávají vitamíny a minerální látky. Dále mohou být sójové nápoje různě ochucené, například vanilkou nebo kakaem. I do výrobku bez deklarované příchutě může být přidán cukr. O této skutečnosti se nejjistěji dozvíte v seznamu složek, obsah cukru navíc uvádějí i výživové tabulky.  

Sójové nápoje se často prodávají v bio kvalitě, která znamená, že výrobce použil ekologicky vypěstovanou sóju. Takové výrobky poznáte podle zeleného loga s lístkem.

Databáze testovaných výrobků

Sójové nápoje (11 výrobků)
poslední aktualizace: 29.7.2021


Přihlásit