Zahraniční test: Odšťavňovače citrusů

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 29.7.2021   

dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT). V rámci této spolupráce vám přinášíme shrnutí testu, který před časem vydali naši zahraniční partneři a na němž se dTest na rozdíl od ostatních testů v tomto vydání nepodílel. Výběr výrobků reflektuje především rakouský trh, získaná zjištění však mohou být užitečná i pro nás.

Čerstvě vymačkaná citrusová šťáva je skvělým osvěžením v letních měsících. Způsobů, jak z citrónů a jiných citrusových plodů získat šťávu, je celá řada. Odšťavňovače se vyrábějí z mnoha rozličných materiálů – v obchodech najdete klasické skleněné, ale také silikonové či nerezové. Kolik šťávy dovedou různé typy výrobků z citrónu získat? Vyplatí se kupovat si speciálního kuchyňského pomocníka pouze pro tento jediný účel? Odpovědi na tyto otázky hledali kolegové z rakouské spotřebitelské organizace VKI. Provedli minitest šesti různých lisů (Konsument 7/2020) a zaměřili se na objem vymačkané šťávy i snadnost obsluhy.

Klasika ze skla

Prvním typem odšťavňovače, na který se Rakušané zaměřili, je notoricky známý skleněný manuální odšťavňovač. Konkrétně šlo o model značky Glasmark, který byl v době testu v obchodech k mání za tři a půl eura. Způsob získávání šťávy zná každý – polovinou citrónu tlačíte a zároveň otáčíte na kuželovité hlavici. Odšťavňovač od Glasmarku má praktickou nalévací hubici a zuby pro zachytávání pecek. Obsluha byla jednoduchá a podle hodnotitelů odšťavňovač mohou používat i děti. Pozor jen na případný pád a rozbití výrobku.

Menší výtěžnost

Dalším testovaným produktem byl Trudeau Mini Zitruspresse. Stejně jako výše zmíněný Glasmark odšťavňuje pomocí tlaku a otáčení na odšťavňovací hlavici. Citrónu se však nedotýkáte přímo rukama, nýbrž plastovým poklopem. Objem získané šťávy byl ve srovnání s Glasmarkem o poznání menší. Zvláště u větších plodů zůstává v dužině nezanedbatelné množství tekutiny. Z jednoho citrónu se kolegům podařilo pomocí lisu Trudeau získat 30 ml džusu, když však ten samý plod vložili do elektrického odšťavňovače, získali z něj ještě dalších 24 ml. Další nevýhodou modelu Trudeau je množství pecek uvízlých v odtokovém kanálku.

3 v 1

Nejdražším testovaným výrobkem byl Microplane Twist&Zest. Stál zhruba 15 eur. Nejde jen o lis, je vybaven také malým jemným struhadlem na citrusovou kůru a také kovovým očkem pro vytváření ozdobných spirálových proužků, které využijete například pro dozdobení drinků nebo při pečení. Pro samotné odšťavení slouží oválný plastový kryt struhadla. Krytem je třeba tlačit a otáčet, ideálně však nad předem připravenou nádobou. Nejde o příliš elegantní řešení, množství šťávy vám ulpí na rukou, pecky navíc padají přímo do džusu.

Lis ze silikonu

Pokud potřebujete rychle získat menší množství šťávy, například do čaje, zajímavou možností je podle VKI silikonový odšťavňovač firmy Lékué. Rozpůlený citrón řezanou stranou vložíte do žebrované silikonové nálevky. Na spodu lisu se nachází uzavíratelná odtoková hubice. Citrón po umístění do lisu jednoduše vymačkáte rukou. Pokud nechcete šťávu použít rovnou (třeba na pokapání ryby), doporučuje se pod lis umístit nádobu – zátka není příliš spolehlivá a při silnějším mačkání má tendenci se otevírat.

S nerezem na džus

Poměrně efektní řešení představuje výrobek Cilio Zitronensaftausgießer. Jde o malý trychtýř z nerezové oceli, který stál necelých deset eur. Funguje na trochu jiném principu než výše zmíněné lisy. Nejprve musíte uříznout malý kousek z jednoho konce citrónu. Do téhož místa pak našroubujete trychtýř. Poté už můžete citrón s trychtýřem používat v podstatě jako obyčejnou citronku. Celkově výrobek Cilio funguje velmi dobře, výtěžnost patří k těm nejlepším. Pozor jen na ostré zoubky na šroubovací straně trychtýře.

Citrón, nebo sprej?

Lékué Zitrus Zerstäuber funguje podobně. Výrobek je také třeba našroubovat do plodu, nicméně na rozdíl od Cilia není zakončen trychtýřovou výlevkou, nýbrž rozprašovačem. Hodnotitelům se velice líbilo, jak uniformně lze šťávu aplikovat. Část džusu je však potřeba vymačkat ručně, sprej všechnu z citrónu nedostane.

  • Glasmark

  • Trudeau Mini Zitruspresse

  • Microplane Twist&Zest

  • Lékué sprej

  • Cilio

  • Lékué


Přihlásit