Test dětských cestovních postýlek 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2021

Cestování s malými dětmi může zpříjemnit a usnadnit dobře zvolená výbava – k ní se řadí i dětská cestovní postýlka. Ideálně by měla být pohodlná, bezpečná a snadno přenosná. Je tomu tak v reálu? To jsme zjišťovali za pomoci laboratorních expertů i rodičů s dětmi. Výsledky nás příliš nepotěšily, více než polovina modelů nedostála požadavkům normy v oblasti bezpečnosti či odolnosti.

Testování výrobků určených pro děti se věnujeme pravidelně – ať už se jedná o kosmetiku, potraviny, vybavení domácnosti či pomůcky na cesty. Cestování jsme zůstali věrní i tentokrát, kdy se naše pozornost upřela na dětské cestovní postýlky. Jaké produkty jsme do testu zařadili?

Mezi 17 otestovanými modely narazíte na velké rozdíly v ceně i výbavě. Postýlky pořídíte za 1200 až 6200 Kč. Nenechte se přitom zmást, výsledky opět potvrdily, že vyšší cena nemusí znamenat záruku vyšší kvality. Výrazné rozpětí jsme zaznamenali i v rámci hmotnosti postýlek – nejlehčí je s 5,4 kilogramy Maxi-Cosi Iris, nejtěžší Cam Daily Plus 242 pak váží více než dvakrát tolik.

Cílovou skupinu dětí, jimž jsou výrobky určeny, deklarují výrobci pomocí maximální hmotnosti, věku či výšky dítěte. Ačkoliv jsme tyto údaje nenašli na všech produktech, valná většina výrobců udává maximální hmotnost dítěte – ta se nejčastěji pohybuje kolem 15 kilogramů. Objevili jsme ale i několik výjimek. Scarlett Piki nabízí 25kilovou nosnost, Babypoint Pegy unese o pět kilo méně. Asi nejvíce nás v tomto ohledu zarazila deklarace BabyGo Groovy. Výrobce sice uvádí, že je postýlka určena pro děti od narození do 36 měsíců (měřící méně než 75 centimetrů), zároveň ale v návodu k použití deklaruje nosnost pouhých 6,3 kg.

Všechny modely jsou dodávané s matrací a úložnou taškou. K některým lůžkům pak dostanete ještě přebalovací pult, stříšku se zavěšenými hračkami nebo síť proti hmyzu. Většina výrobků má na delší či kratší bočnici vstup na zip, jeden model lze upravit na kolébku. U osmi postýlek můžete měnit výškové nastavení matrace, která tak nemusí být jen v klasické nízké poloze.

Jakým zkouškám jsme postýlky podrobili? Disciplíny probíhaly z větší míry v akreditované laboratoři, kde odborníci hodnotili odolnost, bezpečnost nebo stabilitu. Bezpečnostní požadavky i zkušební metody se přitom řídily aktuálně platnými normami ČSN EN 716-1+AC a 716-2. K praktickým zkouškám jsme si pak přizvali také šestici rodičů.

Nakonec přišla na řadu chemická analýza, při které jsme z každé postýlky odřízli vzorky z částí, se kterými může dítě přijít do přímého kontaktu (matrace, síťovina, textilie či plasty). Ve vzorcích jsme hledali stejné skupiny látek jako v případě kočárků – jmenovitě šlo o polycyklické aromatické uhlovodíky, ftaláty, zpomalovače hoření nebo chlorované parafiny.

Pokud některý z modelů neprošel zkouškami bezpečnosti, odolnosti, stability nebo jsme v něm detekovali některou z hledaných nežádoucích látek, snížili jsme mu hodnocení konkrétní zkoušky a zároveň to mělo negativní vliv na jeho celkové umístění.


Testované výrobky - dětské cestovní postýlky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Dětské cestovní postýlky (18 výrobků)
poslední aktualizace: 17.8.2021


Přihlásit