Test řasenek 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2021

Podle výsledků naší únorové ankety, používá řasenku denně více než 60 % dotázaných. Pokud k nim patříte i vy, čtěte dál. Přinášíme vám výsledky testu 14 řasenek, u nichž jsme prověřovali kvalitu v laboratoři i mezi běžnými uživatelkami. Všechny plní základní funkci alespoň uspokojivě. Chemická analýza ale v několika produktech odhalila nežádoucí látky, jejichž použití je v kosmetických přípravcích zakázané.

V posledních letech jsme se v našich kosmetických testech věnovali převážně přípravkům pečujícím o pokožku, vlasy či zuby. Jmenovitě šlo o regenerační šampony (dTest 3/2019), krémy na ruce (dTest 10/2019), tělová mléka (dTest 1/2020), opalovací přípravky (dTest 6/2019 a 7/2020) nebo zubní pasty (dTest 2/2021). Tentokrát se po delší pauze vracíme do vod dekorativní kosmetiky. Řasenky, jimž se v aktuálním testu věnujeme, hrají v této kategorii pomyslné první housle.

Všechny otestované přípravky mají černý odstín a slibují výrazné zvětšení objemu, natočení nebo prodloužení řas. Některé na svém obalu dále zmiňují, že se při jejich použití nemusíte obávat slepenin či žmolků, jiné pak podtrhují rychlost zasychání nebo snadnost odličování. Tři řasenky se od zbytku odlišují deklarovanou voděodolností. Cenové rozmezí otestovaných přípravků je pak neuvěřitelně široké – za 10 mililitrů řasenky zaplatíte zhruba od 60 do 1500 Kč.

Jakými zkouškami řasenky prošly? Hodnotili jsme jejich stěžejní kosmetické vlastnosti, jako je zvětšení objemu, prodloužení, natočení nebo oddělení řas. Dále nás zajímalo, jak dlouho po prvotním nanesení přípravek na řasách drží, nakolik přirozeně po aplikaci řasenky brvy vypadají a do jaké míry jsou výrobky, které to deklarují, voděodolné.

V testu jsme si dále kladli za úkol prověřit, jak příjemně, snadno a rychle se řasenky aplikují. Na pomoc jsme si povolali skupinu žen, kterým jsme nechali domů doručit dva náhodně vybrané vzorky s přelepeným obalem, aby nebylo poznat, o jakou značku se jedná. Každý přípravek vyzkoušelo a hodnotilo minimálně dvacet žen ve věku od 18 do 65 let. Můžeme doplnit, že byly rovnoměrně zastoupeny pravačky i levačky a šlo o ženy různých profesí.  Na používání konkrétního přípravku měly dobrovolnice vždy týden, během kterého rozdávaly body třeba za konzistenci náplně řasenky, tvar kartáčku, roztírání a dávkování, rychlost zasychání, snadnost odlíčení nebo tendenci slepovat řasy či vytvářet žmolky.

U kosmetických testů máme ve zvyku ověřovat šetrnost a nezávadnost složení podle INCI listu – soupisu povinně uváděných obsažených ingrediencí. Tentokrát jsme nechali provést chemickou analýzu a v řasenkách jsme pátrali po polycyklických aromatických uhlovodících, těžkých kovech či nitrosaminech. Stejně tak jsme provedli mikrobiologickou zkoušku, během níž jsme počítali bakterie a testovali přítomnost patogenních mikroorganismů.

Na řadu přišlo rovněž hodnocení obalu, který jsme posuzovali ze dvou úhlů pohledu. Zajímalo nás, jak dobře jdou řasenky otevírat, zavírat a kolik informací k použití se na nich můžeme dočíst. Pozornost jsme ale zaměřili rovněž směrem k deklaraci, potažmo marketingovým a reklamním tvrzením, která k nám promlouvají z obalů či krabiček.


řasenky (porovnat)

voděodolné řasenky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Řasenky (14 výrobků)
poslední aktualizace: 29.7.2021


Přihlásit