Test akumulátorových řetězových pil 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2021

Příprava dřeva do kamen či prořezávání zeleně může být pořádná fuška. Řetězová pila udělá tu nejtěžší práci za vás. Akumulátorové pily jsou alternativou ke kabelovým i klasickým benzínovým motorovkám. Hodí se zejména na práci na zahradě a kolem domu. Do laboratoře jsme poslali 13 modelů a nechali prověřit, jak si poradí s řezáním či jaká je výdrž akumulátorů. A samozřejmě nás zajímaly také obsluha a hlučnost.

Řetězová pila najde uplatnění v dílně, na zahradě i chalupě a dokáže vám ušetřit spoustu sil. Její princip je poměrně jednoduchý. Motor pohání ozubený řetěz ve vysoké rychlosti přes vodicí lištu. Čím delší má pila lištu, tím větší má průřez a tím silnější polena dokáže zpracovat. V našem testu se délka lišty u pil pohybovala od 20 do 45 cm. Pily s kratší lištou se hodí spíš na tenčí větvě a polínka, což potvrdilo i naše testování.

Akumulátorové řetězové pily, jak napovídá jejich název, jsou poháněny baterií. Při práci se tak oproti elektrickým pilám nemusíte potýkat se síťovým kabelem a nebude vás limitovat ani vzdálenost od zásuvky. Aku pily jsou většinou lehčí než ty benzínové a nejsou tak náročné na údržbu, v místě použití navíc neprodukují zplodiny. Jejich nevýhodou je zase omezená doba provozu na jedno nabití. Rozhodli jsme se je zařadit do našeho testování zahradní techniky, abychom zjistili, jak obstojí při řezání různých druhů a velikostí dřeva.

Cenové rozpětí aku řetězových pil je poměrně široké. Nejlevnější námi testované se pohybují okolo tří tisíc korun, cena těch dražších dosahuje až k osmi tisícům. Ale pozor, jde o cenu bez nabíječky a akumulátoru. Pilu většinou dostanete bez nich, a je tedy nutné je zvlášť dokoupit. Na trhu jsou ale dostupné i kompletní sety.

Jak už bylo řečeno, do laboratoře jsme poslali 13 modelů aku řetězových pil. Nejdůležitější byla zkouška řezání, při níž jsme prověřovali vertikální i horizontální řezání, kácení a v potaz jsme brali také opotřebení řetězu. Pily jsme svěřili do rukou dvou zkušených laboratorních odborníků. Při testování jsme hodnotili také vlastnosti akumulátorů, obsluhu a hlučnost pil.

A výsledky jsou opravdu zajímavé, za řezání jsme rozdali od velmi dobrých po dostatečné známky. Ukázalo se, že zatímco některé modely si hladce poradily s větvemi, poleny i náročným řezáním tvrdého dřeva a železničních pražců, jiným se příliš nedařilo. Několik pil nezvládlo řezání největších polen.

Více informací a kompletní výsledky najdete v aktuálním testu.


Testované výrobky - akumulátorové řetězové pily (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Akumulátorové řetězové pily (13 výrobků)
poslední aktualizace: 29.7.2021


Přihlásit