Dřevo z myanmarských deštných pralesů do Evropy nesmí

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 16.7.2021   

Evropská unie uplatňuje vůči vojenskému režimu v Myanmaru obchodní sankce, které se vztahují taky na dovoz teakového dřeva pocházejícího z deštných pralesů.

Teakové dřevo je luxusní artikl a Myanmar je jednou z mála zemí, kde přírodní teak, týk neboli teka obrovská roste. Společnosti vydělávající na těžbě a vývozu jsou kontrolovány představiteli režimu a financují tak jeho fungování. Podle analýz EU je dovoz dřeva z Myanmaru již dlouhá léta spojen s velmi silným rizikem porušení nařízení EU o dřevě kvůli vysoké míře korupce v zemi původu. Proto byl v rámci sankcí vůči této zemi zakázán rovněž dovoz myanmarského teaku a výrobků z něj do Evropské unie. Veškerý dovoz dřeva a dřevařských výrobků z Myanmaru je nyní nezákonný.

Myanmarská junta vydělává z těžby přírodních zdrojů, nejen dřeva, ale i drahokamů. Evropská opatření mají za cíl omezit její příjmy. Sankce jsou stanoveny tak, aby neměly nepřiměřený dopad na myanmarský lid, uvádí úřední zpráva. Trestem za jejich porušení je pokuta nebo odnětí svobody až na čtyři měsíce. Za přitěžujících okolností může být trestem odnětí svobody až na čtyři roky podle pravidel trestního zákoníku, připomněla Dánská agentura pro ochranu životního prostředí.

Přihlásit