Podvody na internetových seznamkách zažily během pandemie velký rozmach

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 30.6.2021   

V době řádění koronaviru se na internetových seznamkách dařilo tzv. catfishingu. Zprávy o zneužití osobního zájmu lidí prostřednictvím seznamovacích aplikací a sociálních sítí ve Velké Británii stouply do jara 2021 o 40 %.

Seznamování online během lockdownů nahrazovalo mnoha lidem osobní kontakty. Britský úřad pro zamezení podvodům však za tu dobu obdržel 7754 stížností na zneužití internetových přátelství a poškození přišli dohromady nejméně o 73,9 milionů liber. Falešné profily na seznamovacích webech a platformách sociálních médií jsou tak rozšířené, že se staly inspirací pro populární americkou reality show „Catfish“ nebo seriál televizní stanice BBC One „For Love or Money“.

Vytvoření falešného profilu na internetu k přilákání zájmu jiné osoby se nazývá anglickým slovem catfishing. Ve  chvíli, kdy majitel falešného účtu požádá druhou stranu o peníze pod lživou záminkou, stává se z něj trestný čin podvodu. Britská legislativa definuje catfishing jako praxi, při které pachatel získá přízeň oběti na internetu a přesvědčí ji, aby mu na základě citového pouta posílala finanční prostředky.

Oblíbenými lovišti takových podvodníků jsou seznamovací weby a platformy sociálních médií, ale rovněž některé herní aplikace (třeba Words with Friends) nebo i chat profesionální sítě LinkedIn. Běžnou taktikou je předstírat zaměstnání vyžadující daleké cesty, jako je zdravotnická mise v zámoří, vojenská jednotka v zahraničí nebo ropná plošina na moři.

Po čase nastanou údajné problémy s vízem, zdravím či letenkami, které vyžadují finanční pomoc. Podvodníci málokdy odhalí svou tvář. Často používají fotografie a videozáznamy z internetu. Umí velmi dobře manipulovat se svými oběťmi. Rychle nabízejí přechod od moderovaných aplikací k osobnějšímu spojení přes e-mail, WhatsApp nebo Facebook Messenger, čímž se zařadí mezi přátele a rodinu a mohou oběti posílat zprávy kdykoliv během dne nebo noci. Jsou trpěliví – o peníze žádají někdy i po roce od prvního kontaktu.

Catfishing je často označován jako podvod s nátlakem nebo finanční podvod, upřesnila spotřebitelská organizace Which?. Britský kodex podmíněného modelu náhrady (CRM) platný od května 2019 má za cíl odškodnit oběti. Poškozeným tak bylo v roce 2020 vráceno 38 % všech ztrát. Získat své peníze zpět však není jednoduché, protože zmíněný dokument není zákonnou normou a nepřijaly jej všechny finanční ústavy.

Facebook má vlastní tým odborníků, který se zaměřuje výhradně na identifikaci falešných profilů a vytváření nástrojů pro boj proti tomuto druhu činnosti. Na síti Twitter může být uživatelům zakázán přístup, pokud se vydávají za jinou osobu, značku nebo organizaci a využívají to k podvodům. Provozovatel seznamky Match.com spolupracuje na poradenství pro své členy ohledně odhalování catfishingu s londýnskou policií, národní vedoucí jednotkou pro podvody ve Velké Británii. Seznamovací platforma OlderDatingOnline.co.uk prověřuje všechny zájemce o vytvoření profilu ještě před schválením jejich registrace. Vývojářská společnost Zynga používá technologii k identifikaci podvodných hráčů na základě jejich chatu a chování ve hře.

Přihlásit