Jak vybrat sáčkové polévky

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2021 Obsah říjnového dTestu

Aktualizováno: 28.6.2021

Polévky v sáčku doprovázejí lidstvo déle jak 140 let, přesto občas budí dojem něčeho záhadného. Jak je možné zalitím prášku horkou vodou nahradit dlouhý proces vaření?

Většinu polévek v sáčku tvoří několik základních složek: hlavní ochucující surovina, škrob dodávající výrobku polévkovou hustotu, tuk plnící chuť a sůl spolu s látkami zvýrazňujícími chuť. Vhodným namícháním těchto surovin lze vytvořit polévku téměř jakékoliv chuti.

Jako základní ochucující surovina v případě rajských polévek slouží sušený rajčatový prášek. V polévkách jiných druhů lze použít sušenou zeleninu, brambory, houby nebo sušené mléčné výrobky. Do masových polévek a vývarů se přidává extrakt z masa, či živočišný tuk. Tyto hlavní suroviny jsou důležité pro kvalitu výrobku, proto u nich obvykle najdete i jejich procentuální zastoupení ve výrobku. Samozřejmě platí, že čím víc polévka obsahuje rajčatového prášku, tím lépe.

Důležitou roli hraje škrob. Ten v teplé vodě bobtná, čímž polévku zahušťuje. Právě druhem použitého škrobu se odlišují polévky instantní a varné. Instantní hrnkové polévky vyžadují speciálně upravený škrob, který rychle bobtná i po pouhém zalití horkou vodou. Ve varných polévkách, které během přípravy musí projít několikaminutovým varem, se používá běžný škrob. Správný postup přípravy vždy najdete v návodu na použití.

Kdybychom povařili pouze vodu se škrobem a sušenou zeleninou, pořád by to asi nebylo ono. Proto se do polévek přidává tuk, který dodá chuti plnost a samozřejmě také chuť zvýrazňující látky. Dříve šlo o glutamát sodný, dnes se spíše potkáte s kvasnicovým extraktem nebo hydrolyzovanou bílkovinou. Dodejme však, že obě látky fungují hlavně zásluhou v nich přítomné kyseliny glutamové. Pokud hledáte výrobek s co nejnižším obsahem glutamátu, zkuste hledat takové, do kterých se nepřidávají ani hydrolyzované bílkoviny, ani kvasnicový extrakt. Takové polévky se aktuálně na trhu nabízejí, nicméně je u nich třeba počítat s méně intenzivní chutí.

Dále k vylepšení chuti slouží i potravinářská aromata. Díky nim dokáží výrobci vytvořit téměř jakoukoliv příchuť počínaje libovolným druhem zeleniny, přes maso až například po vůni kozího sýru.

Poslední věcí, kterou je dobré při výběru sledovat, je obsah soli. Najdete jej v tabulce výživových hodnot, zpravidla vyjádřený jako množství soli ve 100 ml polévky připravené ke konzumaci podle návodu výrobce. Zde bychom doporučili upřednostňovat výrobky s nižším obsahem soli.

Databáze testovaných výrobků

Rajské polévky (11 výrobků)
poslední aktualizace: 1.7.2021


Přihlásit