Jak vybrat dehydratované polévky

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.6.2022

Polévky v sáčku a bujónové kostky doprovázejí lidstvo déle než 140 let, přesto občas budí dojem něčeho záhadného. Jak je možné zalitím prášku horkou vodou nahradit dlouhý proces vaření?

Většinu polévek v sáčku tvoří několik základních složek: hlavní ochucující surovina, škrob dodávající výrobku polévkovou hustotu, tuk plnící chuť a sůl spolu s látkami zvýrazňujícími chuť. Vhodným namícháním těchto surovin lze vytvořit polévku téměř jakékoliv chuti. Na podobném principu jsou postaveny i čiré vývary, obvykle jim však chybí zahušťující škrob.

Jako základní ochucující surovina v případě rajských polévek slouží sušený rajčatový prášek. V polévkách jiných druhů lze použít sušenou zeleninu, brambory, houby nebo sušené mléčné výrobky. Do masových polévek a vývarů se přidává extrakt z masa či živočišný tuk. Tyto hlavní suroviny jsou důležité pro kvalitu výrobku, proto u nich obvykle najdete i jejich procentuální zastoupení ve výrobku. Samozřejmě platí, že čím víc rajčatového prášku nebo masového extraktu polévka obsahuje, tím lépe.

Důležitou roli hraje škrob. Ten v teplé vodě bobtná, čímž polévku zahušťuje. Právě druhem použitého škrobu se odlišují polévky instantní a varné. Instantní hrnkové polévky vyžadují speciálně upravený škrob, jenž rychle bobtná i po pouhém zalití horkou vodou. Ve varných polévkách, které během přípravy musejí projít několikaminutovým varem, se používá běžný škrob. Správný postup přípravy vždy najdete v návodu na použití.

Kdybychom povařili pouze vodu se škrobem a sušenou zeleninou, pořád by to asi nebylo ono. Proto se do polévek přidává tuk, který dodá chuti plnost a samozřejmě také chuť zvýrazňující látky. Dříve šlo o glutamát sodný, dnes se spíše potkáte s kvasnicovým extraktem nebo hydrolyzovanou bílkovinou. Dodejme však, že obě látky fungují hlavně zásluhou kyseliny glutamové, která je v nich přítomna. Pokud hledáte výrobek s co nejnižším obsahem glutamátu, zkuste hledat takový, do kterého se nepřidávají ani hydrolyzované bílkoviny, ani kvasnicový extrakt. Takové polévky se aktuálně na trhu nabízejí, nicméně je u nich třeba počítat s méně intenzivní chutí.

Dále k vylepšení chuti slouží i potravinářská aromata. Díky nim dokážou výrobci vytvořit téměř jakoukoliv příchuť – počínaje libovolným druhem zeleniny přes maso až například po vůni kozího sýru.

Poslední věcí, kterou je dobré při výběru sledovat, je obsah soli. Najdete jej v tabulce výživových hodnot, zpravidla vyjádřený jako množství soli ve 100 ml polévky připravené ke konzumaci podle návodu výrobce. Zde bychom doporučili upřednostňovat výrobky s nižším obsahem soli.

Databáze testovaných výrobků

Hovězí bujóny (19 výrobků)
poslední aktualizace: 30.6.2022
Rajské polévky (11 výrobků)
poslední aktualizace: 1.7.2021


Přihlásit