Minitest: TV s prostorovým zvukem

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2021

Zkouškám televizí se spolu s našimi zahraničními partnery a specializovanými laboratořemi věnujeme dlouhodobě. Díky efektivnímu procesu testování stihneme během roku nejen otestovat stovky přístrojů, ale také vyzkoušet v laboratorním prostředí nejrůznější nové funkce, případně ověřit tvrzení výrobců. Tentokrát jsme se zaměřili na údajnou schopnost některých televizí zprostředkovat divákům prostorový zvuk bez jakéhokoliv dalšího zařízení.

Stovky otestovaných TV

Na www.dtest.cz/televize najdete výsledky stovek dalších nově i dříve testovaných televizorů různých velikostí, detailnější hodnocení zkoušek, přehled vybavení a v testu použité optimální nastavení. Výsledky jsou dostupné předplatitelům.

Není vzácností, že se při procházení reklamních materiálů výrobců nejrůznější elektroniky setkáte s převratnými novinkami, které alespoň na papíře vypadají úžasně a dávají perfektní smysl. V reálném světě ale často tyto vychytávky fungují pouze za velmi specifických okolností, případně nefungují vůbec. Řada výrobců televizí například tvrdí, že pro prostorový zvuk nepotřebujete ani sadu reproduktorů, ani specializovaný soundbar. Stačí prý reproduktory vestavěné v útlém těle televizorů.

Na trhu neexistuje žádný souhrnný název pro podobnou funkcionalitu. Setkat se tak můžete s výrazy, jako je „Object Tracking Sound“ (Samsung) nebo třeba „XR Surround Upscaling“ (Sony). Výrobci se současně sami zrovna nehrnou do detailních popisů, jak podobné systémy fungují. Většinou pod některým z řízných marketingových hesel naleznete stručný popis (případně ilustraci) toho, jak zvuk emitovaný vestavěnými reproduktory dokáže sledovat pohyb objektů na obrazovce. Z dostupných materiálů jsme se dozvěděli, že modely disponující touto funkcí mají v těle více reproduktorů, které míří nejen před televizor, ale také do stran a nahoru. Tyto přístroje tedy stejně jako soupravy pro prostorový zvuk nabízejí několik separátních zdrojů zvuku. Pro dosažení pohybu zvuku okolo posluchače ale spoléhají pouze na odrážení zvuku od stěn a stropu. Nejedná se tedy o nic převratného, podobným způsobem se prostorový zvuk snaží simulovat například i řada soundbarů. Jak ale podobná zařízení reálně fungují? Stojí za to si za tyto funkce připlatit?



Přihlásit