Test chatovacích aplikací 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2021

Dnes už se nenajde mnoho lidí, kteří by pro odeslání krátké zprávy alespoň občas nesáhli po některé z aplikací pro internetovou komunikaci. Je to rychlé, jednoduché a většinou i bezplatné. Jakou aplikaci ale vybrat? Otestovali jsme pro vás řadu známých služeb i jejich méně rozšířených alternativ.

Na poli chatovacích aplikací v roce 2021 došlo k menším otřesům. provozovatel oblíbené služby WhatsApp totiž oznámil změnu podmínek užívání, jejímž hlavním účelem je hlubší integrace (a s ní spojené sdílení dat) s dalšími službami technologického giganta Facebook. A stalo se něco, co překvapilo snad jen někoho, kdo ještě nikdy nebyl svědkem žádného drama na internetu. Všeobecné rozhořčení trvalo pár dnů, mnozí technologicky zdatnější uživatelé odmigrovali do konkurenčních chatovacích aplikací a o týden později už si běžný uživatel ani nevzpomněl, že k nějaké skandální změně podmínek užívání WhatsApp došlo.

Běžné populaci nelze úplně zazlívat, že není při výběru komunikačních aplikací tak pružná. Je totiž zbytečné používat komunikační službu, když k jejímu užití nedokážete přesvědčit významnou část svých kontaktů. Toto specifikum chatovacích aplikací ostatně ovlivnilo také náš test. Nenajdete v něm totiž jinak obvyklá procentuální celková hodnocení jednotlivých produktů.

V případě chatovacích aplikací nám celkové hodnocení nedávalo velký smysl. Mnohé služby fungují na zcela odlišných principech a nelze s jistotou říct, která je pro spotřebitele nejlepší. Jak jsme psali výše, uživatel je navíc při výběru aplikace do značné míry vázán na své okolí. Těžko lze očekávat, že se někdo odřízne od všech svých kontaktů jen kvůli tomu, že jsme konkurenční službě udělili lepší známku. Hlavním cílem tohoto testu se tedy netradičně stalo především upozornění na samotnou existenci alternativ a otestování jejich hlavních vlastností. Provedením zkoušek jsme pověřili specializovanou laboratoř. Prověřili jsme použitelnost aplikací na všech hlavních platformách. Zjistili jsme, jak složité je založení účtu i nastavení aplikace. A posvítili jsme si také na možnosti zabezpečení.


Chatovací aplikace pro Android (porovnat)


Chatovací aplikace pro iOS (porovnat)


Databáze testovaných výrobků

Chatovací aplikace (27 výrobků)
poslední aktualizace: 1.7.2021


Přihlásit