Test elektrických ručních šlehačů 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2021

V kategorii malých kuchyňských spotřebičů patří mezi stálice a se šleháním všeho druhu pomáhá už několikáté generaci. Elektrický ruční šlehač by měl být dobře vyvážený, snadno ovladatelný a hlavně potřebně účinný. Všechny výše zmíněné vlastnosti jsme ověřovali v laboratoři, kde jsme s 13 modely připravovali šlehačku, sníh z bílků a tři druhy těsta. Většinu můžeme pochválit, několik přístrojů má ale pouze průměrný šlehací výkon nebo hlučný provoz.

Po více než třech a půl letech přicházíme s testem ručních šlehačů (naposledy jsme ho publikovali v dTest 11/2017). Testovací program zůstal stejný, a tak mezi sebou můžete výsledky těch dříve i aktuálně otestovaných modelů porovnávat. V tabulce najdete dva typy modelů – klasické, jež jsou prodávány vždy minimálně se sadou metel a hnětacích háků, a rozměrnější přístroje, s nimiž kromě šlehače získáte také stojan a mísu na přípravu většího množství těsta (trochu tak na první pohled připomínají kuchyňské roboty s ramenem).

Testované modely se mezi sebou liší také dodávaným příslušenstvím. Všechny jsou vybaveny nástavci na šlehání, mísení a hnětení, některé potom mají ještě mixovací a sekací nástavec nebo odměrnou nádobu – doplňky dobře známé u tyčových mixérů (více informací k dodávanému příslušenství najdete v sekci Jak vybrat ruční šlehač). Celá sestava – nehledě na typ a dodávané příslušenství – prošla stejnou sadou zkoušek. Pro větší přehlednost ale modely s mísou a stojanem řadíme v tabulce zvlášť.

V laboratoři jsme vyzkoušeli, jak se přístrojům daří při šlehání a mísení či hnětení těsta. Do hodnocení jsme započetli délku přípravy a kvalitu výsledku, přičemž rychlostní stupeň a délku přípravy jsme vždy zvolili podle instrukcí výrobce. Měřili jsme také hlučnost provozu, kterou zároveň subjektivně zhodnotila trojice laborantů. Naší pozornosti neušla ani snadnost obsluhy, v rámci které jsme zohlednili srozumitelnost návodu, snadnost sestavení, přívětivost ovládacích prvků nebo čištění a skladování. U všech modelů jsme také zkontrolovali, z jak odolných materiálů jsou vyrobeny. Nakonec přístroje prošly zátěžovým testem motoru a zkouškou elektrické bezpečnosti.

Za disciplíny prověřující účinnost šlehání, mísení nebo hnětení jsme rozdávali všechny stupně hodnocení – nejvíce dala šlehačům zabrat příprava těst. U některých jsme dále odhalili obtížně volitelný rychlostní stupeň, klouzající rukojeť, silné vibrace při spuštění nebo vysokou hmotnost, kvůli níž nás může během používání bolet ruka. Jako velké téma se ukázala hlučnost modelů – valná většina vydává při zapnutí randál a jejich provoz je výrazně rušivý. Pokud nad koupí tohoto kuchyňského pomocníka uvažujete, uděláte nejlépe, pokud začnete přečtením našeho testu.


ruční šlehače (porovnat)

ruční šlehače s mísou a stojanem (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Ruční šlehače (30 výrobků)
poslední aktualizace: 1.7.2021


Přihlásit