Test chladicích boxů a chladicích vložek 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2021

S létem začal čas koupání, pikniků a dovolených, během nichž je třeba myslet na šetrné uchovávání nápojů a potravin. Ty se můžou vlivem horka rychle zahřát nebo dokonce zkazit. Řešením je přenosné chladicí zařízení. Pokud nákup některé verze „cestovní chladničky“ zvažujete, čtěte dál. V aktuálním testu přinášíme výsledky 10 chladicích boxů a 13 chladicích vložek. Základní funkci zvládnou alespoň přijatelně více méně všechny, na pár háčků jsme ale narazili.

Chladicí boxy s napájením do sítě, jež jsou často označovány také jako autochladničky nebo cestovní a přenosné chladničky, jsou oproti klasickým chladničkám výrazně kompaktnější a uzpůsobené k přenášení či převážení. Kromě velikosti a objemu se přenosná chladicí zařízení od těch „velkých bílých“ částečně liší také funkcí nebo možnostmi využití.

Do chladicího boxu bychom ideálně měli vkládat předem nachlazené potraviny či nápoje. Pokud tak neučiníme, nečekejme zázraky. Zteplalou vodu ani choulostivé potraviny zas tak rychle a výrazně nezchladí – obecně platí, že přenosná chladnička není pro uchovávání rychle se kazících potravin vhodná. Před cestou tak doporučujeme dobře zvážit sestavu přibaleného proviantu.

Při zapojení do sítě (třeba během jízdy autem) má box za úkol držet konstantní teplotu vloženého jídla či pití. Rovnoměrné ochlazení zajišťuje u otestovaných modelů ventilátor, který je umístěn ve vrchní části víka nebo z boku boxu. V momentě odpojení ze sítě má chladicí box v popisu práce spolehlivě izolovat a zachovat tak libovolnou náplň zchlazenou po co nejdelší dobu.

Otestované boxy mají deklarovaný objem od 24 do 45 l a váží od necelých čtyř do devíti kilogramů. Všechny jdou zapojit přes autokonektor (12 V), stejně tak je lze do sítě připojit pomocí 230V zásuvky. Modely mají jedno nebo dvě držadla, která usnadní přenášení. V laboratoři jsme u nich kromě chladicí a izolační účinnosti zjišťovali, kolik energie spotřebují a zda se nepoškodí při pádové zkoušce.

Jak je patrné z úvodu, do testu jsme zahrnuli také chladicí vložky. Ty pochopitelně prošly odlišnou sérií zkoušek než chladicí boxy – výsledky publikujeme v separátní minitabulce a blíže se jim věnujeme v samostatném boxu (výsledky jsou dostupné pro předplatitele). Chladicí vložky, prvky nebo bloky se používají nejčastěji jako náplně do chladicích tašek či termoboxů, které nejsou zapojitelné do sítě (stejně tak je ale můžeme vložit i do testovaných chladicích boxů, a urychlit tak zchlazení vnitřního prostoru).

Bloky je nutné nejprve zmrazit, poté dokážou ochladit okolní prostor a pomoci tak uchovat teplotu předem zchlazených potravin či nápojů. Kromě míry poškození při pádové zkoušce jsme u nich sledovali rovnoměrnost chlazení. 

Ač by se mohlo zdát, že chlazení je u těchto typů výrobků alfou i omegou, v laboratoři jsme odhalili celkem výrazné rozdíly. Některým modelům to hůře chladí, jiné špatně izolují. Samostatnou kapitolou je pak nesoulad mezi výrobci deklarovanou a skutečně změřenou spotřebou – u některých boxů jsme odhalili až 31% rozdíl. Pokud chcete mít při výběru jistou ruku, doporučujeme přečíst si náš test.


Testované výrobky - chladicí boxy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Chladicí boxy (10 výrobků)
poslední aktualizace: 1.6.2021


Přihlásit