Test sušiček potravin 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2021

K létu neodmyslitelně patří čerstvé ovoce a zelenina. Jedním z praktických a šetrných způsobů, jak úrodu zpracovat a uchovat pro pozdější konzumaci, je sušení. Do laboratoře jsme proto poslali 11 sušiček potravin a nechali prověřit jejich schopnosti. Kromě samotného sušení nás zajímala také obsluha, hlučnost nebo spotřeba elektřiny.

Sušičky jsou jednoduché přístroje kulatého nebo hranatého tvaru. Ve spodní části mají ventilátor, který vhání vzduch ohřátý na předem nastavenou teplotu do prostoru sušičky. V něm se nacházejí speciální plastová perforovaná plata, která se vrší na sebe, a uzavírá jej víko s otvory zajišťující správnou cirkulaci vzduchu. Počet sušicích plat se různí, u námi testovaných modelů jich bylo od čtyř po osm. Velkou díru do rodinného rozpočtu vám koupě sušičky neudělá, většina modelů v našem testu se pohybuje v cenovém rozpětí od devíti set do dvou tisíc korun.

Do laboratoře jsme poslali 11 sušiček potravin. Hlavní pozornost měla přirozeně zkouška sušení, dále jsme hodnotili snadnost obsluhy, hlučnost, kvalitu zpracování, bezpečnost a spotřebu elektrické energie. Abychom přístroje pořádně prověřili, sušili jsme celkem pět různých surovin – jablka, houby, hrozny, jahody a hovězí maso.

Nejdůležitějším hodnoticím kritériem při zkoušce sušení byla senzorická kvalita dehydrovaných potravin, která zahrnovala posouzení chuti, rovnoměrnosti usušení, textury a konzistence. Dále jsme brali v potaz také dobu sušení a jeho účinnost, tedy poměr hmotnosti potravin před dehydratací a po ní.

Obecně můžeme říct, že nejlepších výsledků sušičky dosahovaly při zpracování jablek a hub. Naopak u jahod, hroznového vína a masa, které patří z hlediska sušení k náročnějším, častěji padaly nižší známky. Vzájemné poměřování sušicích dovedností bylo víceméně velmi vyrovnané a celkově se sušičky za své výkony nemusejí stydět, ba naopak.

Více informací a kompletní výsledky najdete v aktuálním testu.


Testované výrobky - sušičky potravin (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Sušičky potravin (25 výrobků)
poslední aktualizace: 1.7.2021


Přihlásit