Video: Jak se nezávisle testuje a hlavní závěry testu cereálií

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2021 Obsah záříjového dTestu

Vydáno: 9.6.2021   

Projekt Food PRO, v jehož rámci jsme předávali naše zkušenosti z nezávislého testování potravin organizacím ze Slovenska, Maďarska a Chorvatska, se úspěšně chýlí ke konci. Rádi bychom se s vámi podělili o dvě krátká videa, která během projektu vznikla. První je věnované právě hlavním principům nezávislého spotřebitelského testování, ve druhém se ještě jednou vrátíme k hlavním zjištěním z testu cereálií, který byl důležitou součástí projektu.

Spotřebitelské organizace jako dTest pravidelně v nezávislých testech srovnávají produkty z hlediska kvality, výkonů, odolnosti, obsluhy, provozních nákladů, dopadu na životní prostředí či dodržování příslušných norem a předpisů.

U všech výrobků z konkrétní kategorie používáme stejné zkušební metody, které pečlivě navrhuje a ověřuje skupina odborníků. Samotné testování zpravidla provádějí profesionálové v akreditovaných laboratořích. Výběr produktů je založen na pečlivém průzkumu trhu a někdy bývá doplněn také dotazníkovým šetřením mezi spotřebiteli. Výrobky k testování vždy nakupujeme anonymně, stejně jako běžní spotřebitelé, bez vědomí výrobců nebo prodejců.

 

Výjimkou nebyl ani test kakaových cereálií, který jsme provedli v rámci projektu Food PRO. Na co jsme se zaměřili a jak jsme postupovali v tomto konkrétním případě? Celkové skóre výrobků sestávalo z hodnocení výživové hodnoty (50 %), senzorického hodnocení (40 %) a známky za deklaraci, respektive informace na obalu (10 %). Mimo soutěž jsme posoudili rovněž aspekty související s udržitelností. Podrobnější informace o testovaných parametrech si můžete přečíst v tomto odkazu: Jak jsme testovali cereálie.

Většinu z testovaných kakaových cereálií lze považovat spíše za dezert než za zdravé jídlo. Zpravidla totiž obsahují více než 20 g cukru na 100 gramů výrobku. Většina produktů se neblýskla ani z hlediska udržitelnosti, některé stále obsahují palmový olej, jen málo jich má certifikát udržitelné produkce kakaa a leckdy jsou prodávané ve dvou vrstvách obalů.

Přihlásit