EU zakáže titanovou bělobu v potravinách

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 28.5.2021   

Závěry šetření Evropského úřadu pro bezpečnost potravin EFSA o zdravotních rizicích oxidu titaničitého (E171) vedly k rozhodnutí Evropské komise zakázat její použití v potravinách.

Příprava příslušných legislativních kroků potrvá nějakou dobu, ale jednotlivé členské země mohou vyškrtnout E171 ze seznamu povolených přísad už před unijní změnou. Ve Francii se titanová běloba nesmí přidávat do potravin od ledna 2020. Svaz slovinských spotřebitelů ZPS k iniciativnímu kroku vyzval slovinské ministerstvo zemědělství, lesnictví a potravin, ministerstvo zdravotnictví a úřad pro kontrolu chemických látek už v květnu 2019. K zakazování bude docházet i mimo EU. Švýcarské úřady se nyní podle televize SRF rovněž rozhodly zakázat potravinářské využití E171. Potřebná dokumentace má být vypracována do konce tohoto roku.

Podle závěrů EFSA nelze vyloučit karcinogenní vlastnosti oxidu titaničitého a nepříznivý vliv na lidské DNA. Nelze ani určit bezpečnou denní dávku. Titanová běloba je barvivo s estetickým účelem, které nepřináší spotřebitelům žádné výhody. Nejčastěji se používá v cukrovinkách, žvýkačkách, pekárenských výrobcích nebo salátových dresincích. Ve složení na obale je uváděna obvykle jako E171, oxid titaničitý nebo Ti02. Přidává se rovněž do barev, léčivých přípravků a kosmetiky, zejména do opalovacích krémů, ovšem tyto produkty nejsou zahrnuty do hodnocení EFSA. Jsou tedy stále považovány za bezpečné, většinou i proto, že obsahují menší množství E171 než potraviny.

Již dříve jsme vás informovali o zdravotních rizicích nanočástic a také o tom, že nanočástice titanové běloby pronikají placentou k plodu

Přihlásit