Jak vybrat strunovou sekačku

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.5.2023

Travní vyžínač je ideální pomocník do částí zahrady, kam se s běžnou sekačkou nedostaneme. Jaké typy přístrojů trh nabízí a na co si dát při výběru pozor?

Pokud aktuálně sháníte travní vyžínač, měli byste vědět, že můžete narazit na benzínové a elektrické modely. Ty s elektrickým pohonem pak můžete buď pomocí kabelu zapojit do sítě, nebo mají integrovaný či odpojitelný nabíjecí akumulátor.

Benzínové vyžínače jsou určeny zejména k sekání velkých ploch zarostlých vysokou trávou nebo nezdolným plevelem. Bývají ovšem trošku robustnější, a tak se s nimi těžko začisťují třeba lemy trávníku, záhonu nebo hrany cest. Ideální jsou naopak na větší pozemky nebo louky – stačí trocha benzínu a můžete nerušeně sekat celé hodiny.

Jak pečovat o strunový systém?

  • Udržujte žací hlavu čistou (nahromaděné nečistoty mohou ucpat mechanismus posunu struny).
  • Sečte s potřebně dlouhou strunou (zastřihovací čepel ji ustřihne v řádné délce).
  • Strunu pečlivě navijte (aby nedošlo k jejímu uvíznutí nebo samovolnému vytažení).
  • Pořiďte si strunu o tloušťce alespoň 1,2 mm (je méně pravděpodobné, že dojde k jejímu poškození).
  • Dávejte si pozor na srážky struny s tvrdými překážkami (ploty, zídky, kovové hrany).
  • Jestliže sečete delší dobu, dělejte si pravidelné přestávky (tak se zabrání zahřátí cívky, slepení struny a nesprávnému výsuvu).

Hlavní výhoda akumulátorových vyžínačů tkví v tom, že s nimi můžete po určitou dobu sekat bez nutnosti doplňování paliva či připojení do sítě; navíc se vám mezi nohy nemůže připlést přívodní kabel (stejně jako v případě benzínových). Je však třeba myslet na to, že kapacita baterie není neomezená a nějakou dobu zabere její nabíjení (někdy se jedná až o několik hodin). V některých případech ale můžete narazit na relativně těžký akumulátor, který tak výrazně ovlivní celkovou hmotnost přístroje a s ním spojenou snadnost manévrování.

Kabelové vyžínače trávy jsou obecně nejlevnější a nejlehčí variantou. Jsou určeny k běžným úkolům, jako je začišťování krajů trávníků nebo oblastí kolem plotů či zdí. Počítat ale musíte s nutností zapojení do sítě a použití prodlužovacího kabelu.

U akumulátorových modelů doporučujeme dopředu si ověřit, s jakým příslušenstvím je konkrétní přístroj dodáván – tedy jestli dostanete spolu s vyžínačem rovnou i baterii a nabíječku, nebo je budete muset zakoupit zvlášť. Tady dodejme, že výrobci často nabízejí standardní baterie a nabíječky, které bývají kompatibilní se širokou škálou přístrojů konkrétní značky.

Pokud máte v plánu používat vyžínač pouze na občasné začišťování trávníku, nejspíš od přístroje žádné speciální funkce neočekáváte. Jestliže u vás ale tento zahradní pomocník bude v sekací permanenci, vyplatí se, pokud budete při výběru hledat model s následujícími parametry:

  • pohyblivá žací hlava (umožní kromě vodorovného také svislé sečení pomocí otočení nebo změny úhlu hlavy);
  • připojitelné vodící kolečko (pomáhá udržet konstantní výšku sečení);
  • teleskopická tyč (nastavitelná dle výšky postavy);
  • nastavitelná rukojeť (s více polohami, ideálně s potřebně širokým rozpětím);
  • ramenní popruh (snižuje namáhání paží a zad);
  • efektivní krytka (široká tak, aby vás odletující tráva nemohla ohrozit).

Vyžínače trávy sečou pomocí strun nebo nožů. Systém vedení a posunu struny je navržen tak, aby se struna v případě nárazu na tvrdou překážku přetrhla. K jejímu samovolnému přetržení dojde také ve chvíli, kdy je příliš opotřebovaná a tenká. Následné povytažení struny z namotané cívky může probíhat trojím způsobem: nárazovým systémem (žací hlavou je třeba klepnout o zem), automaticky (struna se při spuštění vyžínače sama vysune) nebo ručně (strunu vytahujeme manuálně). Některé modely kombinují automatický a ruční systém, v tom případě mluvíme o poloautomatickém systému. Pokud je model vybaven dvěma strunami, počítejte se složitější výměnou i údržbou.

Databáze testovaných výrobků

Akumulátorové strunové sekačky (29 výrobků)
poslední aktualizace: 1.6.2023
Kabelové strunové sekačky (5 výrobků)
poslední aktualizace: 3.6.2021


Přihlásit