Test elektrických strunových sekaček 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2021

Ačkoliv letos jaro předává žezlo létu pomaleji, sekání trávy nejde odkládat do nekonečna. Na velké a dobře přístupné plochy nám poslouží sekačka, jak ale vyzrát na zarostlá zákoutí nebo oblasti lemující cesty či ploty? Jako ideální pomocník se nabízí travní vyžínač. Energii čerpá z akumulátoru nebo kabelem ze sítě a bývá osazen strunou či nožem. U 19 modelů obou typů napájení jsme vyzkoušeli efektivitu sečení, snadnost obsluhy, míru hlučnosti i výdrž baterie. Výsledky se celkem různí.

Po tom, co jsme v minulém vydání přinesli výsledky travních sekaček, přicházíme aktuálně s testem travních vyžínačů. Přístrojů, které jsou často známé taky pod označením strunové sekačky nebo „strunovky“. Napájení otestované sestavy je řešeno dvěma způsoby – buď se připojí pomocí kabelu do sítě, nebo disponují integrovaným či odpojitelným nabíjecím akumulátorem.

Modely zahrnuté do našeho testu váží od 1,8 (Ryobi RLT4125) do 4,8 kilogramů (Husqvarna 115iL). Bateriové vyžínače se mezi sebou liší v tom, s jakým příslušenstvím jsou dodávány – některé dostanete rovnou s baterií a nabíječkou, u jiných je nutné dokoupit je zvlášť. Rozdíl je také v napětí baterie, v bezdrátové sestavě narazíte na kousky s 18 až 56 V. Modely z obou kategorií jsou vybaveny jednou až dvěma strunami či noži a žací záběr se u nich pohybuje v rozmezí od 23 do 38 centimetrů.

Pod dohledem odborníků a za pomoci ostřílených testujících jsme vyzkoušeli, jak si vyžínače poradí se sečením trávy v horizontálním i vertikálním směru, nakolik efektivní jsou v zarostlé oblasti podél zdí, plotů či cest nebo zda vyzrají na plevel a přerostlou trávu.  Dále jsme zjišťovali, jak snadno se přístroje obsluhují, nakolik jsou při spuštění hlučné a u akumulátorových modelů jsme navrch přihodili zkoušku baterie. Kromě poslední jmenované disciplíny ověřující rychlost nabíjení a výdrž baterie probíhá testování u všech modelů identicky a výsledky jsou tak mezi sebou plně srovnatelné.

Některé modely zvládly projít travními disciplínami bez ztráty kytičky, jiné předvedly pouze průměrný či dokonce slabý výkon – měly problém s většími trsy trávy, hůř přístupnými místy nebo se zasekávaly. U valné většiny přístrojů je také třeba připravit se na hlučný provoz. Velké rozdíly jsme objevili také mezi akumulátory. Ty se nabíjí od 45 do neuvěřitelných 210 minut a spuštěné vydrží od 13 do 34 minut. Pokud chcete vybrat nového zahradního pomocníka s jistotou, že nesáhnete vedle, můžete začít přečtením našeho testu.


akumulátorové strunové sekačky (porovnat)

kabelové strunové sekačky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Akumulátorové strunové sekačky (29 výrobků)
poslední aktualizace: 1.6.2023
Kabelové strunové sekačky (5 výrobků)
poslední aktualizace: 3.6.2021


Přihlásit