Test dětských autosedaček 2021

Vydáno: 25.5.2021   

Co se výrobků pro děti týče, bezpečí není nikdy dost. Naše testy dětských autosedaček jsou nekompromisní a jakékoliv nedostatky přísně trestáme. Vysoké hodnocení může získat pouze sedačka, která je bezpečná a zároveň se snadno obsluhuje, je ergonomická a neobsahuje žádné škodliviny. Většina nově testovaných sedaček dopadla dobře, narazili jsme ale i na nedostatečné výrobky.

Dobrá rada

Ze zádržných systémů pro nejmenší děti můžeme doporučit model Maxi-Cosi Tinca (dobře, 3890 Kč za samostatnou sedačku, 7030 Kč v kombinaci se základnou). Velmi dobře si vedl v bezpečnostních testech a ani v ostatních zkouškách rozhodně nezklamal. Za ochranu dítěte jsme chtěli pochválit také Besafe iZi Go Modular X1 i-Size (nedostatečně, 6200 Kč bez základny, 12 400 Kč se základnou). Kvůli zbytečnému obsahu naftalenu jsme však museli limitovat celkové hodnocení.

Sedačkám pro děti od narození do roku a půl věku vévodila Silver Cross Simplicity Plus se základnou Simplifix Isofix (dobře, 12 000 Kč). Ve stejné kategorii je také největší zklamání testu. Chicco Kiros i-Size se základnou Kiros i-Size (nedostatečně, v době vydání již nebyla v prodeji) se při nárazu uvolnila z isofixové základny. V době uzávěrky probíhala svolávací akce nebezpečných základen.

Trojice systémů pro větší děti dopadla dobře, Cybex Solution S i-Fix (dobře, 4890 Kč), Joie i-Traver (dobře, 4480 Kč) a Recaro Mako Elite 2 (dobře, 5800 Kč) jsou si blízké výsledky i cenou.

Bezpečnost autosedaček se podle odborníků z autoklubu ADAC rok od roku zlepšuje. Velkou zásluhu na tom mají také spotřebitelské bezpečnostní testy. Ty jsou výrazně přísnější než klasické homologační zkoušky. Spotřebitelé i výrobci samotní se tak mohou přesvědčit, zda konkrétní sedačky dětem poskytnou náležitou ochranu, zda se snadno obsluhují, jsou ergonomické a prosté škodlivých látek.

Užitečnost testů dokládá fakt, že i přes zvyšující se standardy se každoročně na trh dostanou výrobky, které mohou být pro děti vysloveně nebezpečné. O jejich nedostatcích se pak rodiče mohou dozvědět právě jedině díky nezávislým testům. Nové výsledky vám přinášíme dvakrát ročně a téměř vždy odhalíme jednoho nebo více propadlíků. Ze všech testů za posledních deset let jsme žádné nedostatečné hodnocení neudělili pouze v jediném.

První letošní testy dětských zádržných systémů nepředstavují výjimku. Většina modelů si vedla slušně a nemusíte se bát v nich děti převážet. Narazili jsme ale i na výrobek s vážnou konstrukční vadou, která by v krajním případě mohla mít fatální následky. 

Škoda té chemie

V kategorii sedaček pro nejmenší děti (do 75 cm) pro vás máme jednu dobrou a jednu horší zprávu. Potěšilo nás, že obě zkoušené kojenecké sedačky, tedy jak Maxi-Cosi Tinca, tak i Besafe iZi Go Modular X1 i-Size, byly vynikající v bezpečnostních zkouškách. Velmi dobrou souhrnnou známku za ochranu získaly samostatně i v kombinaci s isofixovou základnou.

Naopak zklamání nám přinesly výsledky chemických analýz. V černě zbarveném potahu výrobku norské značky Besafe bylo zjištěno zvýšené množství naftalenu. Laboratorní přístroje naměřily přibližně 17 mg naftalenu na kilogram látky. Nejde o množství, které by bylo přímým vážným ohrožením zdraví dítěte. Na druhou stranu ale není zanedbatelné. Zcela zbytečný výskyt chemikálie, která může způsobovat řadu zdravotních potíží a je považována za potenciální karcinogen, proto sedačce Besafe nemůžeme odpustit.

Je to rozhodně škoda, nebýt tohoto výstřelku, mohl se model iZi Go Modular X1 i-Size bez potíží v celkovém hodnocení měřit s Maxi-Cosi Tinca. Výrobce Besafe se již ke zjištěnému problému vyjádřil a za chybu se omluvil. Problém údajně způsobil dodavatel látek pro potahy, který nedodržel požadavky objednávky ze strany výrobce sedačky.

Kritická chyba základny

Již v dubnu jsme na základě zprávy autoklubu ADAC spotřebitele varovali před autosedačkou Chicco Kiros ve spojení se základnou Kiros i-Size. Systém, který je určen pro děti od narození do zhruba 18 měsíců věku, naprosto selhal při čelním i bočním nárazovém testu (v sedačce byla připoutána figurína simulující 11kg batole). V obou případech došlo k úplnému uvolnění sedačky ze základny a vymrštění do prostoru. Podobná situace by v reálném provozu mohla mít tragické vyústění.

Kontrola pracovníků laboratoře odhalila, že příčinou selhání je konstrukce zámků na základně. Zamykací mechanismus tvoří čtyři háky, do nichž se zacvakává dvojice kovových tyčí umístěných na spodku sedačky. Ani při sebevětším úsilí však sedačku nešlo do základny připojit tak, aby indikátor správného uzamčení na základně ukazoval pouze zelenou barvu, a potvrdil tak bezpečné připevnění – na kraji kontrolky stále prosvítal velice slabý a snadno přehlédnutelný červený proužek. Přesto však nešlo sedačku jednoduše manuálně opětovně odejmout. Rodiče by tak mohli snadno nabýt pocitu, že je sedačka uchycena správně, i když není.

Chicco Kiros se základnou proto nemohla dostat jiné než 0% celkové hodnocení. Při testu samostatné sedačky nebyla závažná pochybení odhalena. ADAC proto doporučil používat sedačku pouze bez základny. Italský výrobce Chicco potvrdil chybu v zamykacím mechanismu a v průběhu jara zahájil svolávací akci. Podle našich informací byly v Evropě prodány necelé dva tisíce kusů nebezpečných základen.

Ostatní sedačky určené pro miminka a batolata si vedly dobře, doporučit můžeme především Silver Cross Simplicity Plus se základnou Simplifix Isofix a Maxi-Cosi Marble.

Co rostoucí sedačky?

Pořídit si rostoucí sedačku zní rozumně a lákavě. Axkid One a One+ jsou protisměrné zádržné systémy pro děti do šesti let. Po stránce bezpečnosti nedopadly vůbec zle, pochvalu zaslouží zejména za velmi dobrou ochranu při bočním nárazu. Obsluhou a ergonomií se řadí spíše k průměru.

Recaro Tian Elite je vhodná pro děti od 75 do 150 cm, tedy asi od roku do 12 let věku. Za ochranu dítěte s odřenýma ušima získala dobrou známku, obsluha byla kvůli mírně zvýšenému riziku chybné instalace pouze uspokojivá.

Z dvojice sedaček pro děti od 18 měsíců do 12 let věku dopadla lépe Cybex Pallas G i-Size. Uspokojivou ochranu při čelním nárazu vyvážila velmi dobrou známkou za boční srážku a dobrým hodnocením za stabilitu sedačky a vedení pásů. Britax Römer Advansafix M i-Size byl ve srovnání se Cybexem slabší co do ochrany i obsluhy.

Náročným testům byla podrobena také trojice sedaček pro odrostlejší děti (zhruba od čtyř do 12 let věku nebo od 100 do 150 cm). Všechny dopadly dobře. Mírně navrch měl Cybex Solution S i-Fix. Ani Joie i-Traver a Recaro Mako Elite 2 rozhodně nejsou k zahození.

Nejlépe hodnocené starší autosedačky

značka/model
cena
celkové
hodnocení
ochrana
dítěte
obsluha
ergonomie
nežádoucí
látky
přibližně do 1 roku
Maxi-Cosi Coral se základnou FamilyFix3 12320 Kč dobře (78 %) velmi dobře dobře dobře dobře
Joie i-Snug se základnou i-Base Advance 5490 Kč dobře (76 %) velmi dobře dobře dobře velmi dobře
Maxi-Cosi Coral 6849 Kč dobře (72 %) velmi dobře dobře dobře dobře
Joie i-Snug 2889 Kč dobře (71 %) velmi dobře dobře dobře velmi dobře
ABC Design Tulip 2790 Kč dobře (66 %) dobře dobře dobře velmi dobře
přibližně do 18 měsíců
Nuna Pipa Next se základnou Pipa Next Base 9700 Kč dobře (79 %) velmi dobře dobře dobře velmi dobře
Nuna Pipa Next 5749 Kč dobře (71 %) dobře dobře dobře velmi dobře
přibližně do 4 let
Joie i-Spin Safe 8589 Kč dobře (78 %) velmi dobře dobře dobře velmi dobře
přibližně od 4 do 12 let
Cybex Solution Z i-Fix 5780 Kč dobře (73 %) dobře dobře dobře velmi dobře
Maxi-Cosi Morion 4199 Kč dobře (70 %) dobře velmi dobře dobře velmi dobře
Maxi-Cosi Kore Pro 6387 Kč dobře (69 %) dobře dobře dobře velmi dobře
Cybex Solution B-Fix 2199 Kč dobře (68 %) dobře dobře dobře dobře

přibližně do 1 roku (porovnat)

přibližně do 18 měsíců (porovnat)

do 6 let (porovnat)

od 1 do 6 let (porovnat)

od 1 do 12 let (porovnat)

od 18 měsíců do 12 let (porovnat)

od 4 do 12 let (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Autosedačky (54 výrobků)
poslední aktualizace: 17.5.2022


Přihlásit