Kočičí podestýlky: Které jsou ekologické a neškodí zdraví?

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.5.2021   

Pouze stelivo vyrobené na bázi papíru nebo dřeva neohrožuje dýchací cesty domácích miláčků a lze jej pak kompostovat nebo účinně spálit, aniž by tím utrpělo životní prostředí.

Dle informací spotřebitelské organizace FRC žilo v roce 2020 ve Švýcarsku více než 1,7 milionu koček, nejméně jedna byla součástí 30 % domácností. Tito přítulní domácí miláčci však produkují působivé množství odpadu, jehož hlavní součástí je podestýlka do kočičích záchodů.

Je těžké vybrat tu nejlepší – majitel musí myslet nejen na kočičí pohodlí, ale také na prašnost materiálu nebo jeho schopnost pohlcovat nepříjemné pachy. Výběr na trhu je velký, prodejci nabízejí stelivo z jílu, oxidu křemičitého, dřeva, papíru, mletého vápence, hrudkující či aromatizované. Důležitým kritériem by však mělo být také zdraví kočky a dopad výrobku na životní prostředí.

Geologická, půdní a odpadová služba v Ženevě a tamější veterinární úřad nedoporučují používat podestýlky z jílu, vápence nebo oxidu křemičitého ze dvou důvodů. Jemný prach z těchto materiálů může způsobit zánět dýchacích cest zvířete a likvidace takových produktů je velmi problematická.

Mnohem vhodnější je proto používat steliva vyrobená na bázi dřeva nebo papíru. Jsou lehčí, vyrábějí se z udržitelných zdrojů a často jde o dobře recyklovatelné materiály. Zda budou následně kompostovány nebo zlikvidovány ve spalovně záleží na místních postupech nakládání s odpady.

Přihlásit