Příliš zvědavé seznamovací aplikace

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 21.5.2021   

Internetové seznamky někdy vyžadují od svých uživatelů příliš mnoho informací, ale zabezpečení těchto údajů není vždy dostatečné, ukázal nizozemský výzkum.

Spotřebitelské sdružení Consumentenbond zkoumalo zabezpečení dat na 12 seznamovacích aplikacích a internetových platformách a odhalilo řadu problémů. Na Inner Circle, Pepper a Relatieplanet mohou hackeři donekonečna zkoušet různá hesla nebo uživatelská jména. Stačí odhalit heslo na jednom z nich a podvodníci se snadno dostanou k mnoha dalším citlivým informacím, protože spotřebitelé často používají stejné heslo pro své účty na různých místech.

Na seznamovacích platformách a v mobilních aplikacích je někdy příliš mnoho uživatelských údajů, některé programy jejich zadáním podmiňují vytvoření profilu a používání svých služeb. 

Například v e-Matching musí spotřebitel uvést váhu, výšku, vzdělání, názory a dokonce i to, zda si přeje mít děti, ačkoliv u této otázky lze odpovědět nerozhodně. Facebook Dating nabízí možnost použít data z facebookového profilu a uživatel tak může nevědomky sdílet s cizími lidmi více informací, než by si přál. Aplikace Badoo, Bumble, Happn či Inner Circle sdílejí uživatelská data s poskytovateli reklamy, aniž by k tomu měly řádný souhlas.

Organizace Consumentenbond se obrátila na všechny prověřené platformy a upozornila je na zjištěné chyby. Inner Circle, Pepper a Relatieplanet odpověděly, že zdokonalí své zabezpečení. Jiné seznamovací služby také slíbily, že se zaměří na vyřešení problémů. Badoo a Bumble vůbec nereagovaly.

Přihlásit