Test zámků na kolo: Spolehlivost za cenu pohodlí

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 13.5.2021   

Polovina zámků na kolo má dobrou kvalitu a lze se na ně spolehnout. Volit je však třeba podle typu výrobků. Nejlépe kolo ochrání zámek ve tvaru podkovy. Není však příliš pohodlný.

Žádný zámek nezabezpečí jízdní kolo natolik, aby nebylo možné jej ukrást. Čím je však pro zloděje náročnější si s ním poradit, tím větší je šance, že se nechá odradit. Německá organizace Stiftung Warentest se dlouhodobě věnuje testování zámků na jízdní kola. Ve své pravidelně aktualizované databázi má výsledky 60 výrobků. Třetina (20) jich získala dobrou známku, další třetina (19) naopak propadla. Nově proběhl test 20 zámků, z nichž lze doporučit pouze polovinu.

Zámky ve tvaru podkovy jsou velmi spolehlivé. Více než třetina v testu fungovala dle očekávání. Jejich nevýhodou je, že je nelze přizpůsobit tvaru kola. Některé jsou sice malé a skladné, ale o to hůře se na kolo nasazují. Nejlepší byl podle kolegů model Granit Plus 640/135HB150 (Abus).

Skládací zámky jsou praktické, protože lze měnit jejich velikost. Zabírají málo místa a při zamykání kola jsou flexibilní. Bývají však méně robustní a pevné. Testem prošel nejlépe model Kryptolok 685 (Kryptonit).

Zamykací řetězy lze použít na různé způsoby.Každý druhý je dostatečně pevný, ale cenou za jejich volbu je vyšší hmotnost – některé váží skoro 4 kg. V testu dostaly nejlepší (dobrou) známku tři: Newton Promoto+ 4 100/10,5 (Axa), B'Twin 900 Chain L (Decathlon) a New York Chain 1210 (Kryptonite).

Textilní zámky na kolo lze dobře přizpůsobit tvaru kola i místu, kam jej připevníte. Je na ně dobrý spoleh, protože jsou odolnější, než vypadají. Textilní obal skrývá pevné ocelové lano nebo řetěz. Nevýhodou některých výrobků je nedostatečná pružnost nebo těžké zamykání. Ze zkoušených vzorků získal dobré hodnocení Gold Wearable (Litelok).

Pancéřové kabelové zámky nedosáhly na dobré hodnocení. Jejich výhodou je, že jsou poměrně lehké, ačkoliv jsou na pohled masivní a těžké. Často však vypadají spolehlivější, než jsou. Po porušení ocelového pláště není problém přestřihnout ocelové lano. Jako uspokojivý byl v testu označen Granit Steel-O-Flex X Plus 1025 (Abus).

Více o tématu najdete zde

Přihlásit