Luxusní pleťové krémy s deklarovaným SPF před sluníčkem neochrání

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.5.2021   

Kvalitní pleťový krém se spolehlivou ochranou proti slunečnímu záření nemusí být drahý. V německém testu vyhrál nejlevnější produkt privátní značky obchodního řetězce, zatímco nejdražší značkové vzorky zdaleka nebyly dokonalé.

Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest testovala deset denních krémů s UV filtrem od značek CeraVe, DM Balea, Estée Lauder, Eucerin, Louis Widmer, Nivea, Shiseido, The Body Shop, Vichy a Yves Rocher. Ochranný faktor 15–30, jaký tyto výrobky nabízejí, může ochránit před sluncem ve všedním životě, ale na pláži nebo v horách se doporučují výrobky s SPF 30 a více.

Nejlepší hodnocení v testu dostaly hydratační krém privátní značky drogerií DM Balea, který byl také zdaleka nejlevnějším vzorkem, a osvěžující denní krém Nivea. Následovaly krémy značek The Body Shop a Yves Rocher. Krém Eucerin dopadl také celkem dobře, ale v nádobce bylo méně krému, než naznačovaly rozměry balení.

Nejdražší luxusní krémy se těm nejlepším zdaleka nevyrovnaly. Ačkoli hydratují dobře, nechrání dostatečně proti sluníčku. Jejich skutečný ochranný faktor neodpovídá tomu, který je uvedený na obale.

Dvě látky, oktokrylen a homosalát, které přispívají k ochraně proti slunečnímu záření, mohou škodit zdraví i životnímu prostředí.  Vědecký výbor EU pro bezpečnost spotřebitelů (SCCS) v současnosti zkoumá, zda mají vliv na hormonální rovnováhu, nicméně dosavadní poznatky naznačují, že homosalát takový účinek nemá. Osm z deseti krémů v testu obsahovalo alespoň jednu z těchto složek, ale vítěz testu z DM neobsahoval ani jednu.

Přihlásit