Bolest v rukou lze léčit doma i s odborníkem

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.5.2021   

Výskyt bolestivosti rukou roste s věkem a způsobují ji různé nemoci. Zmírnit ji lze cvičením, používáním zdravotních pomůcek i léky.

U přibližně poloviny žen a čtvrtiny mužů může být bolest způsobena osteoartrózou, kdy se ochranná chrupavka v kloubech opotřebuje a vzniká pocit ztuhlosti kloubů. Bolest se v těchto případech zhoršuje při činnostech, které vyžadují sevření, uchopení a vyvinutí síly - například otočení klíče od auta nebo utažení víka nádoby.

Další příčinou bolestí může být lupavý nebo skákavý prst, tedy onemocnění šlach prstových ohýbačů a tunelů, kterými vedou. Tento stav způsobuje bolestivé lupání při ohýbání a narovnávání prstu. Necitlivost, bolest nebo brnění v ruce, zápěstí či paži mohou být vyvolány syndromem karpálního tunelu, při kterém se zužuje průchod, jímž vedou některé nervy, cévy a šlachy z předloktí do dlaně. Vyšší věk, cukrovka nebo revmatoidní artritida mohou zvýšit riziko vzniku této nemoci.

Volně prodejné nesteroidní analgetika mohou podle odborníků zmírnit otoky a záněty kloubů. Teplý nebo studený obklad tlumí bolest, úlevná teplota může být u každého pacienta jiná. Zatímco teplo pomáhá zvýšit průtok krve do příslušné oblasti před aktivitou, chlad může snížit bolest a otok po ní. Při osteoartróze bývá těžké udržet bez námahy tužku nebo zubní kartáček.

Když je však omotáte silnější lepicí páskou, budou tlustší a udržíte je snáze, radí americká organizace Consumer Reports. Jednoduchá ortéza z lékárny nebo obchodu se zdravotnickými potřebami, která se někdy doporučuje na noc, může zmírnit příznaky lupavého prstu a zdravotní pomůcka na zápěstí oslabí příznaky syndromu karpálního tunelu. Proti ztuhlosti a bolesti kloubů lze bojovat jednoduchým cvičením nebo návštěvou rehabilitace.

Pokud bolest a další nepříjemné příznaky nepoleví, je třeba navštívit ortopeda. Léčba se liší v závislosti na příčině a síle bolesti. Injekce kortikosteroidů mohou snížit nepohodlí a zánět způsobený osteoartrózou nebo lupavým prstem. Účinnost je individuální, u někoho přetrvá i rok nebo déle. Někdy uleví také protizánětlivé přípravky na předpis. Krajním řešením bývá chirurgický zákrok, který zabrání trvalé a úplné ztrátě pohyblivosti.

Přihlásit