Čtěte deklarace a nutriční tabulky!

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 28.4.2021   

Moderní spotřebitel si v každodenním shonu často vybírá potraviny pouze pohledem na přední stranu obalu. Ta je však ve skutečnosti reklamou na produkt. Méně často už kontroluje složení a nutriční tabulku. Pochopitelné? Ano. Správné? Ne.

Když nakupujeme potraviny, dostáváme se často do situace, kdy nevíme, jaký je rozdíl mezi různými značkami. Máme tendenci pokaždé sáhnout po stejném výrobku nebo si zkrátka nevíme rady… Proto si leckdy vybíráme cestu nejmenšího odporu a slepě důvěřujeme reklamám a lákavým nápisům na obalech. Atraktivní tvrzení výrobců tak při výběru jídla či nápojů výrazně ovlivňují naši volbu.

Výroky jako „podporuje růst“, „obsahuje vitamíny a minerály“, „železo a vápník“, „bohatý na vlákninu“, „až o 30 % méně cukru“ apod. nás vybízejí, abychom koupili právě tyto produkty. Pohled na nutriční tabulku však často ukáže, že takové výrobky obsahují také hodně cukru, tuku nebo soli. Obdobná situace se týká rovněž produktů s označením „light“, které jsou mnohdy prezentovány velmi jednostranně. Zmíněná sdělení zkrátka zdůrazňují pouze určitou živinu, obvykle obsah tuku, který výrobci sníží, zatímco například obsah cukru zůstane nezměněn.

Když se podíváme na seznam ingrediencí a nutriční tabulku, zjistíme, že například ve vločkách nebo müsli tyčinkách představuje obsah cukru až třetinu produktu. To lze vztáhnout mimo jiné také k mléčným výrobkům s přidaným cukrem. Příznivý vliv všech vitamínů, minerálů, vlákniny, železa či vápníku se tak ztrácí v příliš vysokém množství cukru. Produkt může obsahovat „o 30 % méně tuku“, ale skutečnost, že je zároveň bohatý na cukr, se na přední straně obalu nedozvíte. Stejně jako to, že takový výrobek nikomu nepomůže zhubnout ani nepřispívá ke zdravému stravování.

Naše doporučení

  1. Čtěte obaly. Klíčové informace o produktu, tedy složení a nutriční tabulky, jsou obvykle „skryty“ na boku nebo na zadní straně obalu. Chcete-li zjistit, o jak zdravý výrobek jde, věnujte víc pozornosti těmto informacím než přední straně obalu.
  2. Udělejte si čas na přípravu jídla ze základních surovin. Může to být i levnější.
  3. Vybírejte potraviny s rozvahou. Jde o dlouhodobou investici do vašeho zdraví a zdraví vaší rodiny.

Přihlásit