Jak vybrat kakaové cereálie

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2023 Obsah březnového dTestu

Aktualizováno: 26.4.2021

Kakaové cereálie často kupujeme dětem, proto by na jejich výběru mělo zvlášť záležet. Největší pozornost si zaslouží tabulka výživových údajů.

Ačkoliv se kakaové cereálie často označují jako snídaňové, neměli bychom je považovat za každodenní součást ranního menu. Důvodem je relativně vyšší obsah cukru – v průměru kakaové kuličky a mušličky ukrývají 24 % cukru a při výběru by se v tomto ohledu mělo vybírat podle zásady čím méně, tím lépe. Dalším důležitými živinami jsou bílkoviny a vláknina. V jejich případech platí při výběru opačná logika.

Snídaňové cereálie se někdy obohacují přídavkem minerálů a vitamínových směsí. Takto obohacené výrobky není třeba preferovat. Vzhledem k vyššímu obsahu cukru by cereálie měly sloužit spíše jako dezert a doporučené porce obohacených cereálií pokryjí potřebu vitamínů jen částečně. Nejlepším způsobem doplnění vitamínů proto je konzumace vyvážené stravy zahrnující přirozené zdroje vitamínů.

Pokud jde o složení snídaňových cereálií, nejsou mezi jednotlivými výrobky příliš velké rozdíly. Pro chuť je důležitý například obsah kakaa a ten se obvykle pohybuje v nepříliš širokém rozmezí mezi 5 % a 7 %.

Cereálie se často prodávají v plastových sáčcích, nebo v papírových krabicích. Ovšem i papírová krabice v sobě ukrývá cereálie v plastovém sáčku. Ten je z technologického hlediska nutný, chrání potravinu před vlhkostí či pachy. Ukazuje se však, že papírová krabice je v tomto případě obalem jaksi navíc.

Databáze testovaných výrobků

Kakaové snídaňové cereálie (17 výrobků)
poslední aktualizace: 29.4.2021


Přihlásit