Test turistických batohů 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2021

K dosažení dokonalého prožitku z výletu nám může pomoci mimo jiné dobře zvolený batoh. Pokud před propuknutím turistické sezóny sháníte zavazadlo do nepohody, čtěte dál. V aktuálním testu prošlo souborem laboratorních i praktických zkoušek 17 batohů s deklarovanou kapacitou do 30 litrů. Většina skončila dobře nebo velmi dobře. Čtyři modely si pak nižší hodnocení vysloužily špatnou využi­telností prostoru nebo chybami v pevnostních zkouškách.

Před třemi lety (dTest 5/2018) jsme publikovali test turistických batohů s kapacitou mezi 40 až 55 litry. Tentokrát jsme se rozhodli otestovat menší batohy na jednodenní výlet s deklarovaným objemem od 20 do 30 litrů. Do sestavy jsme zařadili značky dostupné v obchodech prodávajících sportovní nebo outdoorové vybavení, k tomu jsme pak navrch přihodili ještě zástupce z Lidlu.

Batohy hrají všemi barvami. Některé jsou provedené v signálních barvách, jiné mají tlumenější základ doplněný výraznějšími doplňky. Valná většina se zapíná na zip, několik modelů pak místo něj nabízí kombinaci přezek a stahovací šňůrky či pásku. Standardem batohů je zpevněná zádová část, polstrování, bederní i prsní popruh, vrchní držadlo, kapsa na pití a nastavitelné popruhy i přezky (včetně možnosti zvětšit či zmenšit vnitřní kapacitu). Naopak jen u části modelů se dočkáte výškově nastavitelné zádové části, přístupu zespod a ze strany, úchytky turistických holí nebo pláštěnky.

Celkové hodnocení se skládá z výsledků laboratorních i praktických zkoušek. Největší měrou se přitom do konečného umístění propsaly právě postřehy z praxe. S nimi nám pomohla smíšená pětice dobrovolníků, která batohy nosila s plnou i částečnou zátěží a následně je posuzovala ve 14 hodnocených kategoriích. V laboratoři jsme pak provedli testy voděodolnosti a pevnosti. Dále jsme posuzovali kvalitu provedení, přítomnost a odrazivost reflexních prvků či snadnost čištění. U všech batohů jsme také ověřovali skutečně využitelnou kapacitu.

U pár značek jsme narazili na nižší voděodolnost. Odhalili jsme také kuriózní zádrhel – u dvojice batohů totiž fakticky využitelnou kapacitu snižuje provedení zádové výztuhy. Za největší prohřešky pak lze považovat pochybení v pevnostních zkouškách. V laboratoři jsme zaznamenali prokluzující popruhy, vytrženou zádovou výztuhu nebo natržený lem batohu. Pokud chcete mít při výběru „turistického zavazadla“ jistou ruku, doporučujeme přečíst si náš aktuální test.


Testované výrobky - turistické batohy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Turistické batohy 20–30 l (17 výrobků)
poslední aktualizace: 29.4.2021


Přihlásit