Test kakaových snídaňových cereálií 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2021

Spojení snídaňové cereálie zní celkem zdravě a (nejen) mezi dětmi jsou různé „křupinky“ oblíbené. Jsou však opravdu vyváženým startem dne? To jsme zjišťovali na příkladu snídaňových cereálií s kakaem. Kuličky i mušličky jsme poslali do laboratoře, abychom zjistili, kolik ukrývají cukru a vlákniny, i to, jak chutnají. A protože jsme na tématu spolupracovali s dalšími evropskými spotřebitelskými organizacemi, můžeme kromě „českých“ výsledků nabídnout i širší srovnání.

Test snídaňových cereálií přinášíme ve spolupráci s dalšími evropskými spotřebitelskými organizacemi, které se spolu s námi zapojily do evropského projektu Food PRO. Jeho cílem je posílit postavení spotřebitelů tím, že pomůže sdílet zkušenosti mezi jednotlivými spotřebitelskými organizacemi. Spolu s námi se do projektu zapojili i kolegové ze Slovenska, Slovinska, Rakouska, Maďarska a Chorvatska.

Za téma společného potravinového testu byly zvoleny snídaňové cereálie s kakaem, Českou republiku reprezentovaly kakaové kuličky, případně mušličky. My jsme otestovali 18 výrobků a v rámci celého projektu laboratoří prošlo 60 různých vzorků.

Hlavní důraz jsme kladli na výživovou hodnotu cereálií, přičemž nás zajímal obsah cukru, bílkovin, vlákniny a některých vitamínů. Ukázalo se přitom, že zejména kvůli vyššímu obsahu cukru nejsou kakaové cereálie vhodnou součástí každodenního jídelníčku, ale měly by hrát spíše roli příležitostné laskominy.

Součástí testu bylo i senzorické hodnocení. Všechny výrobky prošly základním posouzením vzhledu, vůně, chuti a konzistence. U několika vytipovaných pak proběhly ještě dvě dodatečné ochutnávky s cílem identifikovat existenci rozdílů mezi výrobky téže značky prodávanými v různých státech Evropské unie. Z českých vzorků se tohoto testu dvojí kvality zúčastnil Nestlé Nesquik a byl porovnáván s Nesquiky prodávanými ve všech ostatních zúčastněných zemích.

Poslední dvě části testovacího programu si všímaly obalů a informací na nich uvedených. Sledovali jsme, zda etikety vyhovují příslušným předpisům a všímali jsme si i udržitelnosti výrobků. Mimo jiné nás zajímalo, zda jsou cereálie baleny do plastu, či do papírových krabic.


Testované výrobky - kakaové snídaňové cereálie (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kakaové snídaňové cereálie (17 výrobků)
poslední aktualizace: 29.4.2021


Přihlásit