Aplikace pro rozvoz jídla mají uvádět kalorický obsah

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.4.2021   

Americké organizace vyzvaly vládní agenturu pro kontrolu potravin a léčiv FDA, aby zahrnula do svých požadavků povinnost aplikací pro rozvoz jídla uvádět nutriční hodnotu pokrmů stejně jako restaurace.

Aplikace na rozvoz jídla v USA, jako jsou třeba DoorDash nebo Postmates, neuvádějí důsledně kalorickou hodnotu potravin. Centrum pro vědu ve veřejném zájmu (CSPI), spotřebitelská organizace Consumer Reports a další organizace se proto obrátily na státní orgány, aby tuto situaci řešily. Přestože se nejedná o restaurační zařízení, mají služby rozvozu zajistit, aby dodané jídlo bylo opatřeno povinnými informacemi. FDA v současné době vyžaduje, aby restaurace s více než 20 místy zveřejňovaly počet kalorií pro pokrmy ve všech svých nabídkách včetně internetových. Mají rovněž povinnost na požádání poskytnout další nutriční informace, jako je obsah cukrů nebo tuků. Tyto údaje se však často nepřenášejí do nabídek třetích stran. Například na stránkách řetězce Chipotle vidí zájemci počet kalorií u všech zálivek, ale když si zákazník objedná stejné jídlo přes aplikace DoorDash nebo Seamless, tyto informace se nezobrazí.

Údaje o nutričních vlastnostech pokrmů pomáhají spotřebitelům vybrat si zdravější jídlo. Podle průzkumu Consumer Reports z roku 2020, jehož se zúčastnilo 1013 dospělých Američanů, se těmito údaji řídí 17 % respondentů, kteří je čtou, a 38 % se jimi řídí aspoň občas. Testy organizace ukazují, že výživové informace v restauracích jsou pravdivé a lze jim tedy důvěřovat.

Úřad FDA již dříve uvedl, že nebude řešit otázky spojené s nutričním označováním pokrmů v restauracích během koronavirové krize. Spotřebitelé proto zatím musí vyhledávat příslušné informace na internetových stránkách restaurace, pokud nepoužívají aplikaci, která je rovněž uvádí.

Přihlásit