Jak vybrat rychlé občerstvení

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.3.2021

S výběrem rychlého občerstvení se neradí snadno. Na rozdíl od balených potravin u nich totiž není příliš mnoho vodítek.

Hlavní rozdíl spočívá v odlišném způsobu označování. Koupíme-li si obloženou bagetu v chladicím boxu samoobsluhy, bereme do ruky balenou potravinu.  Můžeme se proto spolehnout, že na obalu najdeme kompletní sadu informací zahrnující přesné složení, procentuální podíly důležitých ingrediencí, výživové údaje, datum spotřeby, hmotnost a další.

Pokud si však podobnou bagetu objednáme v bistru, jde o pokrm. U něj má zákazník nárok dozvědět se pouze název, množství (nejčastěji hmotnost) a to, jaké potravinové alergeny daný pokrm obsahuje. V některých případech platí povinnost uvést datum spotřeby, případně postup ohřívání. Výživové údaje, složení či podíly důležitých ingrediencí zde zákon nevyžaduje. Jejich případné sdělení zákazníkovi je otázkou dobré vůle prodejce. Dodejme, že na daných pravidlech nic nemění ani situace, kdy si pokrm – například pizzu – objednáváme po internetu a domů nám přijede zabalený v krabici.

Přesto jsou dvě věci, na které je třeba dávat při nákupu pokrmu pozor. První z nich je název. Platí totiž, že pojmenování pokrmu musí dát zákazníkovi představu, co si kupuje. Zároveň název nesmí zákazníka klamat. Pokud se tedy pizza či bageta v názvu chlubí šunkou, smetanou či sýrem, nesmí ve skutečnosti ukrývat jejich náhražky. Dodejme, že i tato oblast je pod úřední kontrolou Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Dále si naši pozornost zaslouží informace o alergenech. Problém je, že každý provozovatel na ně upozorňuje jinak. Někdy je najdete v poznámce v jídelním lístku, jindy na vývěskách s nabídkou, ale možná je i varianta, že se na ně zákazník musí zeptat obsluhy. Radíme proto, když nemůžete informaci o alergenech najít, raději se zeptejte.

Jinak při prodeji pokrmů platí přísná hygienická pravidla. Samozřejmostí je dodržování správných teplot skladování. Při nákupu občerstvení si proto všímejte i čistoty prostředí, kde se prodává. U teplého občerstvení navíc platí povinnost vydávat jej zákazníkům při teplotě nejméně 60 °C, což se vztahuje i na teplé nápoje.

Databáze testovaných výrobků

Hotdogy z čerpacích stanic (6 výrobků)
poslední aktualizace: 1.4.2021


Přihlásit