Jak vybrat mák

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 26.3.2021

I když na něj cizinci při návštěvě Česka koukají občas nedůvěřivě, pro našince představuje zásadní surovinu pro náplně koláčů a buchet. Že obliba máku neklesá, tomu napovídá zvětšující plocha, na níž se v Česku pěstuje. Jak poznat, po kterém máku v obchodě sáhnout?

Podle typu použití můžeme rozdělit mák na dvě hlavní skupiny: potravinářský a technický (neboli farmaceutický). Z potravinářského máku jsou pro svou chuť a vůni nejvíce ceněny modrosemenné odrůdy. Vyznačuje se tím, že má nízký obsah morfinových alkaloidů. Vedle těchto dvou se legálně můžeme setkat ještě s mákem okrasným.

Patříte-li mezi majitele mlýnků, pak se nemusíte rozhodovat, zda koupit mák celý nebo mletý. Fajnšmekři nejspíš sáhnou po máku celém a rozemelou jej až těsně před upotřebením. Takový mák bude víc vonět i líp chutnat.

Mletý mák, který je k dostání v obchodech a který pro nás rozemlel výrobce, ukrývá několik potenciálních úskalí a nevýhod. Nevztahují se na něj požadavky vyhlášky na čistotu, může proto jít o mák horší kvality z důvodu znečištění jinými semeny, anorganickými nečistotami nebo pančování mákem technickým. Již rozemletý mák také bude pravděpodobně vždy senzoricky horší než ten, který si čerstvě nameleme sami. Porušená semena jsou totiž vždy náchylnější ke kažení (žluknutí), proto je výrobci ošetřují horkou párou neboli termostabilizací (hydrotermickou stabilizací, tepelnou úpravou). Tato skutečnost musí být uvedena na obalu výrobku. Tím může dojít ke ztrátám vůně i chuti.

Česká kotlina je velkopěstírnou a královstvím modrosemenného potravinářského máku, který po několika letech dosáhl ocenění v podobě Chráněného zeměpisného označení (CHZO). To je evropská známka kvality, která zaručuje, že mák, který toto označení nese, pochází z přesně definovaných a jedinečných podmínek pro pěstování v České republice a splňuje legislativní požadavky. Můžeme proto doporučit vybírat mák buď přímo s logem CHZO, nebo alespoň se zemí původu v ČR.

Kvalitu máku celého i mletého může také zaručovat splnění České cechovní normy (ČCN), což je soubor kritérií, které se výrobce nesoucí logo ČCN zaručuje splnit nad rámec svých legislativních

Databáze testovaných výrobků

Mák (18 výrobků)
poslední aktualizace: 1.4.2021


Přihlásit