Test domácích pekáren 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2021

V uplynulém roce se domácí práce staly oblíbeným zabijákem nudy. Ve velkém jsme tak začali třeba nakládat zeleninu, zavařovat ovoce nebo péct chléb. Jestliže vás pečivo připravené doma láká, ale netroufáte si na to, náš aktuální test je přesně pro vás. V laboratoři jsme otestovali 14 domácích pekáren a ve všech upekli tři druhy chleba. Pro srovnání jsme pak stejné chleby upekli také v troubě. Jaký byl výsledek? Pomyslné vavříny vcelku jednoznačně patří troubě.

Mezi otestovanými modely narazíte na pekárny s maximálním příkonem od 500 do 850 wattů a hmotností mezi více než třemi a osmi kilogramy. Valná většina nabízí širokou škálu předvolených programů, jako třeba pečení sladkého pečiva, přípravu pizzového těsta nebo zavařování džemu. Z dalších funkcí stojí za zmínku možnost nastavení míry opečení kůrky, odložený start, udržování teploty chleba, zvukový signál konce pečení nebo minutka. Všechny modely jsou vybaveny jednokomorovou pečicí formou a jedním nebo dvěma hnětacími háky.

Pokud si chcete doma upéct chléb, máte dvě možnosti. První varianta vyžaduje větší aktivitu – ruční hnětení těsta, čekání na vykynutí, přelití do formy a konečně pečení v troubě. Jestliže se vám zdá výše popisovaný proces zdlouhavý, můžete většinu práce přenechat právě domácí pekárně. Do ní stačí v přesně stanoveném množství a pořadí nasypat ingredience, pekárna je za vás promísí, zpracuje těsto, nechá ho vykynout a chléb nakonec upeče ve tvaru cihly či kostky. Teorie zní hezky a bezpracně, jaký je ale výsledek v praxi?

To jsme zjišťovali v laboratoři, kde jsme kromě pečení tří druhů chleba (bílý, celozrnný a slunečnicový), vyzkoušeli také ovládání, nastavení jednotlivých funkcí, manipulaci s příslušenstvím nebo snadnost čištění. Dále jsme posuzovali hlučnost jejich provozu, dílenské zpracování a spotřebu elektrické energie. V neposlední řadě jsme všechny modely podrobili zkoušce elektrické bezpečnosti.

Pro srovnání jsme v laboratoři upekli cihlu bílého, celozrnného a slunečnicového chleba také v běžné troubě. Každý druh jsme připravili podle stejné receptury, kterou jsme použili v pekárnách. Těsto jsme hnětli 10 minut v kuchyňském robotu, nechali ho hodinu kynout při 30 °C a nalili ho do formy ve tvaru cihly. Chléb jsme potom pekli 10 minut na 210 °C a 35 minut na 180 °C. Postup byl pro všechny druhy chleba stejný. Výsledek jsme nakonec nechali zhodnotit pracovníky laboratoře, kteří předtím hodnotili chleby upečené v pekárnách. Co oni na to? Chleby připravené pomocí kuchyňského robota a trouby byly podle nich mnohem lepší než při použití domácí pekárny (více se můžete dočíst v aktuálním testu).


Testované výrobky - domácí pekárny (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Domácí pekárny (14 výrobků)
poslední aktualizace: 1.4.2021


Přihlásit