Jak testujeme domácí pekárny

Jak hodnotíme

Podíl zkoušek na celkovém hodnocení:

  • pečení: 55 %
  • obsluha: 25 %
  • konstrukce a zpracování: 5 %
  • hlučnost: 5 %
  • spotřeba el. energie: 10 %

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení.

Podmínky testování

  • Domácí pekárny jsme během testování používali při síťovém napětí 230 V ± 2 %.
  • Všechny testy jsme prováděli při pokojové teplotě 20 °C (± 3 °C).
  • Při testování jsme používali vodu ze stejného zdroje.
  • Během zkoušky pečení jsme vždy zaznamenali podrobnosti o nastavení a použitém příslušenství.

Pečení

V pekárnách jsme pekli bílý, celozrnný a slunečnicový chléb. Od každého typu jsme v pekárně upekli vždy dva chleby (použili jsme normální délku cyklu a střední zbarvení kůrky). Hodnocení konkrétního typu chleba tvoří zprůměrované známky z obou kol.

Těsto jsme nechali zadělat na zhruba kilový chléb, přičemž jsme vždy přihlédli k možnostem nastavení hmotnosti bochníku a zvolili nejbližší možnou variantu. Upečený chléb jsme vyjmuli z pekárny do 10 minut od dokončení cyklu a umístili ho na drátěný stojan, kde chladl minimálně po dobu jedné hodiny.

Každý chléb následně posuzovali podle přesně daných kritérií tři laboratorní pracovníci. Body rozdávali za zbarvení, vzhled, tloušťku i rovnoměrnost kůrky nebo strukturu střídky.  Do hodnocení se promítla rovněž délka pečicího cyklu. Při každém pokusu také sledovali, zda při vyjímání chleba z formy nezůstává ve střídce zaseklý hnětací hák (v tabulce to najdete v rámci pečení jako samostatnou zkoušku).

Chleby jsme připravovali z těchto surovin:

  • bílý chléb (pšeničná mouka hladká, voda, droždí, sůl);
  • celozrnný chléb (pšeničná mouka hladká, pšeničná mouka celozrnná, voda, droždí, sůl);
  • slunečnicový chléb (pšeničná mouka hladká, žitná mouka celozrnná, slunečnicová semínka, voda, droždí, sůl).

Obsluha

Snadnost obsluhy pekáren hodnotili tři laboratorní pracovníci. Zaměřili se na jasnost, srozumitelnost a dobrou čitelnost návodu (k dobru přičetli přibalenou knihu receptů a průvodce řešením závad). Dále ověřovali umístění, velikost a kontrast displeje nebo snadnost dávkování a přidávání ingrediencí. Hodnotili také to, jak se pekárny programují a zda jsou vybaveny okénkem, pomocí kterého je možné vizuálně sledovat průběh pečení. Nakonec vyzkoušeli, nakolik pracné je vyjmutí formy a čištění vnitřních i vnějších ploch pekárny.

Konstrukce a zpracování

V rámci této zkoušky posuzovala trojice laboratorních expertů bytelnost konstrukce a ovládacích prvků. Hodnotitelé se zaměřili především na použité materiály a jejich odolnost vůči poškrábání či poškození, preciznost provedení spojů mezi materiály, odolnost lakovaných částí a ukotvení i provedení tlačítek nebo otočných koleček.

Hlučnost

Laboratorní pracovníci subjektivně hodnotili, nakolik jsou pekárny hlučné při hnětení těsta. V potaz vzali také další potenciálně rušivé zvuky, jako zvukovou signalizaci, hučení ventilace při pečení atd.

Spotřeba elektrické energie

Do hodnocení se promítla energie spotřebovaná během zkoušky pečení chleba (u každého druhu chleba se započítala vždy zprůměrovaná hodnota z obou pečicích cyklů). Dále jsme u pekáren měřili spotřebu elektřiny v režimu stand-by.

Bezpečnost

Všechny modely absolvovaly zkoušku elektrické bezpečnosti. Při ní jsme ověřovali, zda mají pekárny potřebná bezpečnostní značení a nehrozí u nich úraz elektrickým proudem. Pokud prošly modely zkouškou bez problémů, do celkového hodnocení se výsledek nezapočetl. V případě, že jsme narazili na pochybení, odešla pekárna se sníženým dílčím i celkovým hodnocením.

Přihlásit