Test hotdogů z čerpacích stanic 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2021

Hlad není na cestách dobrým společníkem a obzvlášť to platí pro řidiče. Kdysi pomáhaly formanské hospody, posléze motoresty a dnes se zdá, že se role cestovatelských občerstvoven ujímají benzínové pumpy. Jak kvalitní pokrmy tam nabízejí? Na to jsme se zeptali laboratoře, kam jsme poslali vzorky párků v roh­líku alias hotdogů nakoupené u velkých řetězců čerpacích stanic. Výsledky byly v dobrém smyslu překvapivé.

Test hotdogů z benzínových pump se od našich běžných potravinových testů trochu liší. Rozdíl je především v tom, že při běžných potravinových testech díky informacím na obalu víme, co daný výrobek obsahuje. Tentokrát předběžné informace chyběly a laboratorní analýza naslepo zjišťovala, jak kvalitní párky prodejci k přípravě hotdogů používají.

Hlavní část zkoušek se věnovala masu: zjišťovalo se jeho množství a kvalita. Zkouškami bílkovin jsme nechali ověřit, zda párky obsahují hovězí, drůbeží i náhražkový sójový protein. Dále jsme měřením podílu kolagenu zjišťovali, jak libové maso výrobci použili. Poslední analýza kvality masa sledovala koncentraci vápníku a kostních úlomků. Nadměrné množství obojího by ukazovalo na přítomnost strojně odděleného masa alias separátu. Na blok masných zkoušek následně navázalo ještě měření tučnosti a obsahu soli. Oběma parametry jsme sledovali výživovou hodnotu, obsah tuku pak byl i kvalitativním parametrem. Tučnější maso totiž bývá levnější než libové.

Na rozdíl od klasických testů chybí ochutnávka. Hotdogy se prodávají jako teplé občerstvení, proto by se musely ochutnávat v čerstvém teplém neohřátém stavu. V praxi by to znamenalo ochutnávat přímo na pumpách v prostředí, které vůbec nevyhovuje požadavkům na provádění senzorického hodnocení. Praktickou zkouškou proto bylo vážení hotdogů a párků v nich.


Databáze testovaných výrobků

Hotdogy z čerpacích stanic (6 výrobků)
poslední aktualizace: 1.4.2021


Přihlásit