Test máku 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2021

Otázku, jestli jsou lepší buchty s tvarohem nebo s mákem, bohužel zodpovědět neumíme. Chcete-li ale zjistit, se kterým mákem budou ty makové nejlepší, zveme vás na následující stránky. Do laboratoře jsme odeslali balení máku, která mají největší šanci skončit v našem nákupním košíku. Ověřovali jsme jakostní požadavky vyhlášky i přítomnost nežádoucích látek. A rovnou můžeme prozradit, že skoro polovina vzorků propadla. Na vině byl nadlimitní obsah těžkých kovů a morfinových alkaloidů.

Kdo jiný než Čech by měl umět ocenit dobrý mák? Mák se v srdci Evropy nejen pěstuje, ale s velkou chutí i konzumuje. Podle Českého statistického úřadu každý Čech v průměru ročně asi 400 gramů máku. Nevypadá to na první pohled jako závratné množství, v reálném životě to ale může znamenat i desítky buchet na hlavu za rok.

Česko platí za pěstitelskou makovou velmoc, odkud pochází podstatná část světové produkce.  Na drobných tmavých semínkách z české kotliny si tak pochutnávají i Němci, Rakušané, Poláci i Ukrajinci nebo Rusové. Vloni se na českých polích sklidilo zhruba 29 tisíc tun máku.

Abychom zjistili, jaký mák se nabízí českému spotřebiteli, odeslali jsme do laboratoře celkem 18 jeho zástupců. Deset z nich tvořil mák mletý, osm vzorků mák celý. Zkoumali jsme především, jestli vyhovují požadavkům české legislativy.

Zajímá vás, jak test dopadl?


mletý (porovnat)

celý (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Mák (18 výrobků)
poslední aktualizace: 1.4.2021


Přihlásit