Test grilovaných kuřat: Rozdíly byly značné

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 26.3.2021   

Část grilovaných kuřat v americkém testu byla plná sodíku a přídatných látek, část byla pouze osolená. Rozhodujte se podle složení a výživových informací.

Odborníci organizace Consumer Reports hodnotili výživové informace a složení 20 grilovaných kuřat z potravinových e-shopů a fastfoodů, která byla nabízena jako klasický produkt podle obvyklé receptury.

Většina se lišila od základní a nejjednodušší domácí přípravy. Ve všech vzorcích byl roztok, který se vstřikuje do drůbeže pro zachování šťavnatosti. Ten ovšem může obsahovat cukr, různá aditiva a velké množství sodíku. V stogramové porci jednoho z testovaných kuřat byla čtvrtina maximální doporučené denní dávky sodíku. Dva vzorky s nejnižším obsahem sodíku v testu však byly důkazem, že lze zákazníkům nabídnout i výrobek, který neohrožuje zdraví.

Jeden dokonce skutečně obsahoval pouze maso, vodu a přiměřené množství mořské soli. Některá grilovaná kuřata jsou kořením jen posypaná,   koření se tak drželo pouze v kůži. Jindy je však vstřikováno s potravinovým roztokem dovnitř masa a nelze se mu při konzumaci vyhnout. Při nákupu je proto vhodné zkontrolovat výživové údaje a složení. Nejedná-li se o balené zboží, zeptejte se prodejce – ten je povinen vás o něm informovat.

Grilované kuře vydrží rozporcované uložené do zakryté nádoby v ledničce až čtyři dny, ve zmražené podobě až čtyři měsíce.

Přihlásit