AliExpress mění podmínky pro Evropany

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 4.3.2021   

Internetové tržiště AliExpress přizpůsobilo své prodejní podmínky evropskému spotřebitelskému právu.

Platformu AliExpress využívají převážně čínští výrobci a obchodníci k prodeji svých produktů mimo Čínu. Stránky jsou k dispozici v různých evropských jazycích a mají tak potenciál přímo oslovit 300 milionů lidí. Spotřebitelské organizace v Belgii, Francii, Itálii, Lucembursku, Nizozemsku, Portugalsku a Španělsku upozornily národní kontrolní orgány na rozdíl mezi požadavky v EU a praktikami provozovací společnosti Alibaba. Nizozemský úřad pro spotřebitele a trhy (ACM) vydal oficiální napomenutí.

Nově mohou zákazníci z EU řešit spory s dodavatelem prodávajícím na platformě AliExpress u soudu ve své zemi, zatímco dříve se museli obracet na arbitrážní úřad v Hongkongu. Mohou rovněž vrátit zboží do 14 dnů bez udání důvodu. AliExpress již poskytuje jasnější informace o zákonné záruční době v délce minimálně 2 let, která platí v EU.

„Pokud chce společnost Alibaba obchodovat na evropském trhu, musí respektovat pravidla, která zde platí. Ta mají za cíl chránit spotřebitele, když se během nákupu nebo po něm něco pokazí, a nelze je svévolně měnit,“ uvedla Sandra Molenaar, ředitelka nizozemské organizace Consumentenbond.

Přihlásit