Jak se testovalo

Jak se hodnotilo

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení:

  • odolnost: 40 %
  • pohodlnost: 30 %
  • žehlení: 30 %
  • nežádoucí látky: 0 %

Odolnost

U každého výrobku se praly tři kusy, a to celkem 30krát. Zvolený byl program easy care, teplota 40 °C, počet otáček při odstřeďování 600 za minutu. Pralo se s pomocí běžného prostředku na barevné prádlo v běžné praččce s kapacitou 7 kg. Oblečení v pračce bylo mírně zašpiněno. Praná náplň měla 2,2 kilogramů. Ve většině případů byly košile prané s rozepnutými knoflíčky. Po vyprání v pračce a ručním přemáchání se nechaly košile přes noc uschnout na sušáku.

Dva odborníci kontrolovali stav košil po 10, 21 a 30 pracích cyklech. Zkoumali usušené košile a všímali si případného poškození na límcích, zvrásněných švů či uvolněných knoflíků. Ověřili také, zda velikost límce i po vyprání odpovídá deklaraci.

Ve zkoušce kvality zpracování se dva experti na textilie zaměřili na nové neprané košile a zkoumali případné nedokonalosti na švech, povrchu textilie, knoflících či knoflíkových dírkách. Pod umělým světlem odpovídajícím běžnému slunečnímu svitu byla rovněž zkontrolována světlostálost povrchu. Výše zmíněné testy byly provedeny na základě normy EN ISO 105-B02 (800147).

Pohodlnost

Zkoušelo se, jak košile o velikosti 41/42 a 42 padnou muži s postavou ideálně odpovídající dané velikosti. Měřily se hlavní rozměry nových košil – obvod límce, hrudníku, délka zad a rukávů.

Ve zkoušce nazvané odvádění potu bylo zohledněno několik parametrů. Na jedenkrát vyprané košili byla měřena prodyšnost a krátkodobá absorpce vody. Vzorky textilie byly pro tyto účely umístěny v klimatické komoře za předem stanovených podmínek, které odborníci nazvali termoregulačním modelem lidské kůže. Zkouška se inspirovala normou EN ISO 11092.

Třetí parametr ovlivňující známku za odvádění potu byla schopnost textilie pojmout kapky vody neboli rychlost sorpce. Pomocí kamery bylo zaznamenáváno vsáknutí malé kapky vody na určený kus košile.

Neprůsvitnost třicetkrát prané košile ověřovali dva experti. Pod košili vložili šachovnicový vzor a prosvítající kostky poměřovali se stupnicí šedé. Výsledná průsvitnost textilie byla posuzována podle normy EN ISO 105-D02.

Žehlení

Po 11. a 27. praní dva odborníci vyhodnotili pomačkání košil, které byly před zmíněnými pracími cykly krátce nažehleny a poté vyprány v programu určeném pro tento typ oděvu. Košile se následně sušily na ramínku. Hodnocení bylo založeno na normě EN ISO 15487: 2018.

Ve zkouškách žehlení byly od každé košile žehleny tři kusy. Žehlilo se tak dlouho, dokud se výsledek neblížil ideálu. O náročnosti žehlení jednotlivých košil vypovídá délka žehlení.

Nežádoucí látky

Každá nová košile prošla testem na přítomnost nežádoucích látek, například azobarviv, alkylfenolů a zejména formaldehydu. Zkoumáno bylo rovněž pH použitých textilií. Formaldehyd je řazen mezi karcinogenní látky, nežádoucí pH by mohlo podráždit kůži.

Přihlásit