Jak velká je vaše porce snídaňových cereálií?

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Dopřáváte si rádi ke snídani či svačině cereálie? Kupujete je také vašim nejmenším? A kolik si jich nasypete do misky, než je zalijete mlékem nebo jogurtem?

Kromě základních povinných údajů o výživové hodnotě ve 100 g či ml produktu výrobci často na obalech dobrovolně uvádějí také obsah živin v jedné porci. V některých případech pak v tabulkách sdělují i to, kolika procenty se jedna porce podílí na pokrytí doporučených denních dávek jednotlivých živin. To se z pohledu spotřebitele zdá jako žádoucí, protože když na výrobku tyto údaje chybí, musí si množství živin (např. cukru) v jedné porci spočítat sám.

Kolik je vlastně 30 g cereálií?

Spotřebitelé však mohou být překvapeni, jak malá je ve skutečnosti porce uvedená na obalu. Navíc se porce u výrobků různých značek liší – obvykle se pohybuje mezi 30 a 50 gramy. Vzhledem k tomu nelze na základě těchto údajů snadno porovnávat nutriční hodnotu různých produktů. A navíc to vede otázce, jaká by vlastně měla být ideální porce cereálií.

Náš tip: Porovnáváte-li při nákupu produkty různých značek, vždy berte v úvahu nutriční hodnoty na 100 g či ml výrobku.

Co je dobré vědět: Doporučenou velikost porce určuje sám výrobce, a to může být problém. Výrobci obvykle upřednostňují menší porce, protože to zároveň snižuje hodnoty živin, které chceme v jídelníčku omezit, například cukru či soli. Tyto hodnoty pak mohou prezentovat na přední straně obalu, která ve skutečnosti slouží především reklamě a marketingu. Výrobci se rádi nízkou energetickou hodnotou chlubí, není totiž žádným tajemstvím, že mnoho spotřebitelů věnuje kaloriím zvláštní pozornost.

Doporučenými porcemi se řídí jen menšina

V online průzkumu (o kterém jsme podrobněji informovali zde) jsme se více než 1800 spotřebitelů dotazovali, zda dodržují výrobcem doporučenou porci o obvyklé velikosti 30 gramů (5-6 polévkových lžic, pro lepší představu byla otázka doplněna názornou fotografií).

Výsledky nebyly příliš překvapivé: pouze 14 % respondentů se doporučením řídí a jen 11 % procent konzumuje ještě menší porce. Naopak 41 % připadá taková porce příliš malá a snídaňových cereálií běžně spořádají na posezení více. Tato skutečnost je ve světle problému obezity a nadměrného příjmu volných cukrů celkem problematická.

Součástí projektu bude test snídaňových cereálií

Chcete-li být informování o novinkách a výsledcích projektu Food PRO, zadejte prosím níže svůj e-mail.

Přihlásit