Jak vybrat aplikace na skenování PDF

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 1.3.2021

Jednoduše si je stačí stáhnout a vyfotit s nimi požadovaný dokument. Ten pak upravíte, uložíte v různých formátech a odešlete či nasdílíte. Řeč je o skenovacích aplikacích. V základu zvládnou vytvořit dokument v PDF, některé pak umí i obrázek (JPG/PNG). V našem testu jsme odhalili velké rozdíly v kvalitě oskenovaných snímků, nabízených funkcích i míře ochrany osobních údajů. Podle čeho tedy vybírat?

Veškeré otestované aplikace jsou zdarma ke stažení na App Store nebo Google Play. Ačkoliv se můžou jevit na první pohled podobně, jsou mezi nimi odlišnosti. V telefonu zaberou od necelých 13 do 166 MB a ne u každého softwaru lze počítat s ovládáním v češtině. Všechny aplikace mají přístup k fotoaparátu, většina pak také k fotogalerii, díky čemuž mohou pracovat i s dříve vyfocenými či staženými snímky. Jen menšina nabízí online úložiště nebo kompatibilitu s externími cloudovými službami.

Má to háček

Jak už zaznělo výše, do testu jsme zařadili aplikace, jež jsou ke stažení zdarma. Některé z nich nabízejí i prémiové verze, u těch je však třeba počítat s různou formou předplatného. Za úplatu získáte více funkcí, možností úprav nebo větší úložiště. V laboratoři jsme ale zjistili, že i aplikace zdarma mohou „pěkně šlapat“.

Kolik funkcí máš, tolikrát si skenerem? Nenechte se zmást, široká škála funkcí ještě nemusí automaticky znamenat snadno, rychle a kvalitně oskenovaný snímek. Je to však nejspíš jedno z hledisek, podle kterého budete aplikaci vybírat, a tak si v rychlosti projděme základní skenovací dovednosti.

Paleta nabízených funkcí

Automatický režim by se měl o skenování postarat za vás – dokument zaměřit a oříznout po jeho okrajích. Jestliže se ale na auto program nechcete spoléhat, ohlídejte si, aby byla aplikace vybavena detekcí okrajů, nastavitelným ořezem (ideálně s propracovanou mřížkou i lupou) a otáčením snímků. Jako účinný pomocník může také posloužit automatické vylepšování barev nebo volitelné barevné filtry. Záleží ovšem na tom, jak jsou v dané aplikaci nadefinovány barvy. Sken by měl být dobře kontrastní, jinak může být výsledkem nečitelný snímek, který se nepodobá originálu.

Je příjemné, pokud za vás aplikace rozpozná typ skenovaného dokumentu – mezi otestovanými bezplatnými verzemi to ale téměř žádná neumí. Další z uživatelského hlediska zajímavou funkcí je tzv. optické rozpoznání znaků neboli OCR (z anglického Optical Character Recognition); v tabulce ji najdete uvedenou jako rozpoznání textu. I to je ale u softwaru zdarma spíš hudba budoucnosti.

Výhodou rozhodně je, pokud aplikace dokáže skenovat vícestránkové dokumenty (s možností přidání a odebrání stránek). Tím totiž předejdete zdlouhavému skenování, nastavování a ukládání po každé stránce zvlášť. Z čím více zdrojů dokáže aplikace čerpat, tím lépe pro vás. Stejně tak nejspíš oceníte širší nabídku podporovaných formátů, možností sdílení či variant ukládání (fotogalerie, online úložiště, externí cloudové služby).

Otravné reklamy

Otestované aplikace jsou ke stažení zdarma. Aby vývojáři za svou práci získali nějaké finance, je běžnou praxí zobrazování reklam – bez obtěžujících prvků se obvykle obejdou pouze placené aplikace. Jak ale ukázal náš test, existuje i free software, který žádné reklamy nezobrazuje. Narazili jsme však také na extrémy, kdy se na úvodní obrazovce přehrávalo video se zvukem, jeden reklamní banner střídal druhý a aplikace nás neustále vyzívala k jejímu hodnocení.

Pozor na osobní data!

Je-li pro vás online bezpečnost důležité téma, doporučujeme vybírat aplikace nejen podle funkčnosti, ale také podle míry ochrany osobních dat. Každá aplikace by měla disponovat upozorněním, zda a jaká data z telefonu bude předávat dalším stranám (bližší detaily a možnosti byste měli najít v nastavení aplikace). Pokud se přeci jen dozvíte, že k něčemu podobnému dochází, ujistěte se, že nejde o citlivé údaje a že jsou posílány šifrovaně.

Databáze testovaných výrobků

Bezplatné aplikace na skenování PDF (22 výrobků)
poslední aktualizace: 4.3.2021


Přihlásit